Munzur Koruma Kurulu’ndan barajlara ve HES’lere hayır açıklaması

Ankara Dersimliler Derneği binasında Munzur Koruma Kurulu (DEDEF) "Ölüm için değil yaşam için su" diyerek barajlara ve HES'lere hayır konulu basın açıklaması yapıldı

Munzur Koruma Kurulu’ndan barajlara ve HES’lere hayır açıklaması

Ankara Dersimliler Derneği binasında Munzur Koruma Kurulu (DEDEF) “Ölüm için değil yaşam için su” diyerek barajlara ve HES’lere hayır konulu basın açıklaması yapıldı. Basın metnini DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Çelik okudu.

Basın açıklamasına, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Ankara Artvinliler Derneği, Ankara Divriği Kültür Derneği, Malatya Çevre Platformu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Merkezi, Alevi Kültür Derneği Genel Merkezi yöneticileri de katılarak destek verdi.

Açıklamada Çelik şunları söyledi:

Yerli ve uluslararası şirketler, pandemi koşullarını da fırsat bilerek ülkemizin dört bir yanında ormana, suya doğaya karşı büyük bir yağma hareketini arttırarak devam ediyorlar. Dersim coğrafyası olarak biz de “payımıza” düşeni fazlasıyla alıyoruz.

Peyzaj düzenlemesi altında Munzur Gözeleri’nin hafızasının silinmesi, ziyaretgâhımızın talan edilmesine karşı Dersim halkı değişik tarihlerde basın açıklaması yaparak, cem tutarak ve insan zinciri oluşturarak tepkisini dile getirmiştir, bu tepkilerin ardından açıklamalara, insan zincirine ve cem tutma etkinliklerine katılanlara karşı pandemi süreci bahane edilerek soruşturmalar açılmış ve para cezaları kesilmiştir. Dersimlilerin toprağına, suyuna, ormanına, kültürüne ve inancına sahip çıkma iradesi, bu türden gerekçelerle bastırılmak istenmektedir.

Dersim halkının haklılığı; projenin mahkeme kararıyla iptal edilmesiyle bir kez daha hukuken de tescil edilmiştir.

Geçtiğimiz dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı ara ara dağ keçilerinin avlanması için ihaleye çıkarsa da yaptığımız itirazlarla iptal edildi. Bir kez daha haykırıyoruz bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi, ihalesi olamaz! Bu dünya üzerindeki yaşamı paylaştığımız, yaşam hakları ve alanları ellerinden alınan tüm canlıların, İnsan diliyle kendi haklarını savunamayan tüm canlıların sesiyiz.

Dersim’in birçok bölgesi maden sahası olarak ilan edilmiş olup geçtiğimiz günlerde Dersim – Çemişgezek ilçesi Ekirek (Gözlüçayır) köyü Merekler – Sekatır – Kıraçlar mıntıkasında maden arama çalışmaları başlatılmak istenmiştir. Halkımızın verdiği tepki ile maden şirketi geri çekilmiştir.

Mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de, yarın da yılmadan büyüterek devam ettireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Dost düşman bilsin ki Dersim’de doğa kazanacak!

Yargı kararlarının yanında bilimsel raporların, yöre halkının tepki ve mücadelesini hiçe sayarak, vadilerimiz, dağlarımız, yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar veren; şirketlerin kontrolüne verilmesini de kapsayan bütün Baraj, HES ve maden projeleri durdurulmalıdır.

Ülkenin dört bir yanında da pandemi süreci bahane edilerek demokratik kitle örgütlerinin yaptığı basın açıklamaları, eylemler yasaklandı, iptal edildi. Basın açıklamalarına, eylemlere katılanlara para cezaları kesilerek muhalefetin sesi kesilmek istenmekte, fakat sermayeye doğanın talanı için her türlü kolaylık sağlanmaktadır.

Bizler, suyuna, toprağına, yaşam alanlarına, tarihi- kültürel ve sosyal değerlerine sahip çıkan Dersim Halkı olarak; Akıl, bilim ve izandan yoksun projelerin uygulayıcıları ve sahiplerini bir kez daha uyarıyoruz. Sizlerin, yaşam alanlarımızı yok edecek projelerinize Dersimde yaşam hakkı tanımayacağız.

Suyunu, Yaşamını, Yaşam Alanlarını sermayeye teslim etmeyenler; Vadisini, Deresini, Merasını, Ormanını, Toprağını, Doğasını, Emeğini koruyanlar, kapitalizme, emperyalizme karşı mücadele edenler olarak bir kez daha haykırıyoruz, talanınıza geçit vermeyeceğiz!

Munzur Özgürdür, Özgür Akacak!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur