Kadınlar Trabzon, Eskişehir ve İzmir’de İstanbul Sözleşmesi için eylemdeydi

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Tayyip Erdoğan imzalı bir gece yarısı kararnamesi ile çekilmesinin ardından kadınlar ülkenin dört bir yanında sokağa çıkmaya devam ediyor. Trabzon'da sokağa çıkan kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nin maddelerini okurken, Eskişehir'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nü mühürledi. İzmir'de ise bugün 3 ayrı noktada eylemler devam etti

Kadınlar Trabzon, Eskişehir ve İzmir’de İstanbul Sözleşmesi için eylemdeydi

Trabzon

Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla 17.30’da Meydan Park’ta buluşan kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” diyerek Meydan Park’ta Sözleşme’nin maddelerini okudu.

Eskişehir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.30’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde buluşan kadınlar adına bir açıklama yapan Mizgin Teymur şunları söyledi:

İstanbul Sözleşmesi’nin “Önleme, Koruma, Kovuşturma ve Destek Politikalarından” oluşan dört temel yaklaşımı yerine getirilmediği için kadına yönelik şiddet hızla tırmanırken böylesi bir süreçte bu sözleşmeden çekilmek, devletin kadınları koruma yükümlülüğünden kaçması anlamına gelir. Kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir.

Ancak bu kararı verenlerin atladıkları nokta şudur ki; İstanbul Sözleşmesi kimsenin iki dudağının arasında değildir. Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz, milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Kadınlar vazgeçmedikçe, arkasından çekilmedikçe İstanbul Sözleşmesinden çıkmak o kadar da kolay olmayacaktır. Kadınların da ne vazgeçmeye ne de biat etmeye hiç de niyeti yoktur.

Bugün burada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde toplanmamızın amacı da isminde dahi “kadın” olmadığı halde kadını korumayı amaçladığını iddia eden bakanlığa “yok hükmündesiniz” demektir. Tıpkı bir gece yarısı çıkan kararnameniz gibi siz de kadınlar için yok hükmündesiniz. Kadınların ve çocukların her türlü şiddete maruz kaldığı toplum ve aile düzeninin savunuculuğuyla ne kadınları koruma iddianızı yerine getirebilirsiniz ne de kadınların nezdinde inandırıcılığınız kalır. Daha dün 12 saatte 6 kadının katledildiği haberlerini almışken bugün, İstanbul Sözleşmesi yerine daha iyisini yaparız söylemlerinize inanmıyoruz. Kazanılmış haklarımıza yapılan tüm saldırılardan siz sorumlusunuz. Bir sonraki kadın cinayetinde yine çıkıp timsah gözyaşları dökeceksiniz, kadın cinayetlerinde cezasızlığın kol gezdiği bu ülkede ağır ceza getireceğiz safsataları ile bizleri yatıştırmaya çalışacaksınız, inanmıyoruz! Sizlere güvenmiyoruz! Öldürülen her kadının en az fail kadar sorumlu bir diğer suçlusu da sizsiniz!

Polis engellemeye çalışsa da kadınlar açıklamanın ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü üzerine “mühürlenmiştir” yazılı dövizler astı.

İzmir

Buca Kadın Platformu 16.00’da Buca Madenci Heykeli önünde buluştu.

KESK Kadın Meclisi’nden kadınlar ise saat 18.00’de Karşıyaka İskele karşısında bir araya geldi.

Didim’de kadınlar, Didim Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 12.00 ile 13.00 arası Didim Kent Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Kadınlar eylemlerini 25 Mart Perşembe, 26 Mart Cuma, 27 Mart Cumartesi günleri de sürdürecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur