Kadınlar İstanbul’un 5 ayrı noktasında eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz”

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden cumhurbaşkanlığı kararı ile çekilmesine karşı tepkiler sürüyor. 20 Mart'ta Kadıköy'de kitlesel bir buluşmada bir araya gelen kadınlar, eylemlerini İstanbul'un farklı noktalarına yayarak sürdüreceklerini açıklamıştı. Pazartesi 7, salı 2 farklı noktada eylem yapan kadınların sesi bu kez Avcılar, Kartal, Bakırköy, Sarıgazi ve Acıbadem'den yükseldi

Kadınlar İstanbul’un 5 ayrı noktasında eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz”

Avcılar

Kadınlar saat 18.00’de Havuz Meydanı’nda buluşarak basın açıklaması yaptı. Kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesi yaşama hakkının güvencesidir” ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Haklarımızdan ve yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz” yazılı iki pankart taşıdı.

Acıbadem

Kadınlar Koşuyolu Parkı’nda saat 18.30’da buluşarak burada basın açıklaması yaptı. Kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim! Vazgeçmiyoruz! Kararı geri çek! Sözleşmeyi uygula!” yazılı pankart taşıdı.

Bakırköy

Kadınlar 18.30’da Bakırköy Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınların trafiğe kapalı cadde boyunca yürümesi polis tarafından engellendi. Kadınlar meydanda sloganlarla, şarkılarla bekleyişini sürdürdü. Burada “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Trans kadınlar kadındır”, “Zıpla, zıpla, zıplamayan Tayyip’tir” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını söyledi. “Hür doğdum, hür yaşarım” diyerek şarkılar söyleyen kadınlar ardından bir basın açıklaması yaptı. Polisin yürümelerini engellemelerinin altını çizen kadınlar mor kurdelelerle meydanda çember oluşturdu. Sloganlarla eylem sona erdi.

Kartal

Saat 19.00’da İntiba önünde bir araya gelen kadınlar yürüyüşlerinin ardından basın açıklaması yaptı.

Sarıgazi

Demokrasi Caddesi’nde saat 19.00’da buluşan kadınlar basın açıklaması yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur