Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor: “Cumhurbaşkanı kararı hükümsüzdür, tanımıyoruz”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararnamesi ile çekilmesinin ardından kadınların ve LGBTİ+'ların başlattığı direniş giderek büyüyor. Hafta boyunca çok sayıda kentte eylemleri ilçe ve mahallelere doğru genişleten kadınlar 27 Mart Cumartesi günü de çok sayıda kent meydanında “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” demek için toplandı. Kadınlar açıklamalarında Erdoğan'ın çekilme kararının hükümsüz olduğunu ve kararı tanımadıklarını vurguladı

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor: “Cumhurbaşkanı kararı hükümsüzdür, tanımıyoruz”

İzmir

İzmir’de Konak İskelesi’nde bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar, “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmeyiz” yazılı pankart taşıyarak, “Yaşamak istiyoruz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı. Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği Cumhurbaşkanlığı kararını, üzerine “hükümsüzdür, tanımıyoruz” yazarak parçaladı.

Meclis’ten geçen İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma yetkisinin Cumhurbaşkanının tekelinde olmadığını söyleyen kadınlar Anayasa Mahkemesi’nin hukuksuz kararı iptal etmesi gerektiğini vurguladı. Kadınlar açıklamalarında, “Hukuken süreç böyle işlemesi gerekirken “şahsım kararı” ile bir gecede sözleşmeden çıkılmasının ardından Süleyman Soylu’nun “istediğimiz sözleşmenin altına imzamızı atar istediğimizden çıkarız” gibi hiçbir hukuki temele dayanmayan, akıl dışı açıklamasına İzmir’den ses yükseltiyoruz. Milyonlarca kadın, LGBTİ+ ve çocuğun hayatı ve hakları, sizlerin kendi kendine imzaladığı kararnameler ile belirlenemez” dedi.

Ankara

Ankara

Ankara Kadın Platformu üyeleri bugün İstanbul Sözleşmesi’nin feshini protesto etmek amacıyla Sakarya Caddesi’nde toplandı. Polis sık sık kadınların alana girmesini engellemeye çalıştı. Çeşitli noktalardan alana yürüyen kadınların önü polis tarafından kesildi. Kadınlar polisin tüm engellerine rağmen Sakarya Meydanı’nı oldurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sözleşmeyi fesheden iktidar sorumluluktan kaçamaz. AKP Genel Başkanı tarafından imzalanan bu karar hukuka aykırıdır. Parlamentonun onayladığı bir anlaşmadan kararname ile çıkmak yasama yetkisinin gasp edilmesidir. Karar usule uygun olmuş olsaydı da bizim için meşru olmayacaktı. Kadınların mücadeleyle kazandığı sözleşmeyi fesheden her kim olursa olsun kadınlara savaş açmış demektir. Buradan ilan ediyoruz. Kararınızı tanımıyoruz.

Açıklamanın ardından Kadın Savunma Ağı’ndan kadınlar Konur Sokak’ta yürüş yaptı.

Edirne

Edirne

Edirne’de Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin çağrısıyla saat 17.00’da Çilingirler Caddesi’nde buluşan kadınlar, caddenin tamamını yürümek isterken, polis tarafından ablukaya alındı. Kadınların ısrarı sonucu polisin geri çekilmesiyle yürüyüş Saraçlar Caddesi’ne ve oradan da PTT önüne kadar devam etti. Üniversiteli kadınlar polisler tarafından fiziksel temaslara maruz kalarak tacize uğradı.

Polis, PTT önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara dövizlerini indirmesini söyledi. Polisin talebini reddeden kadınlar açıklamalarını dövizleriyle yaptı. Bu sırada çevreden fotoğraf ve video çeken kadınların çekim yapması polisler tarafından engellendi. Polis kadınların telefonlarına el koymaya çalıştı. Kimlikleri zorla istendi.

Polis ablukası altında yapılan açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının hükümsüz olduğunu vurgulayan kadınlar, İstanbul’da tutuklanan Boğaziçi Direnişçisi Şilan Delipalta’nın 2 Nisan’da yapılacak duruşmasına çağrı yaptı:

Boğaziçi direnişinde demokratik üniversite ve kadın mücadelesi verdiği için 5 Şubat tarihinden bu yana tutuklu bulunan ve tecrit edilen sıra arkadaşımız, feminist yoldaşımız Şilan Delipalta’nın 2 Nisan tarihinde mahkemesi vardır. Özerk, demokratik, feminist mücadele talebimiz yargılanamaz. Şilan’ı da tüm tutuklu bulunan arkadaşlarımızı da alacağız.

Açıklama sonrası polis Saraçlar Caddesi’nin başına yürümek isteyen kadınların önünü kesti. Polis barikatını yarıp geçen kadınlar Saraçlar Caddesi’nin başına kadar yürüyerek eylemi sonlandırdı.

Antalya

Antalya

Antalya’da Kadın Savunma Ağı üyeleri, Işıklar Caddesi’nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Bu kararnameler hükümsüzdür!” diyen kadınlar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Biz kadınlar haklarımız kimsenin lütfetmesi ile kazanmadık birinin sözüyle vazgeçelim,

Biz kadınlar erkek adalete güvenmiyoruz ki yüzümüzü oraya dönelim.

Biz kadınlar haklarımız ve hayatlarımız sokaklarda meydanlarda tırnaklarımız ile kazıya kazıya kazandık şimdi de kazandığımız yerde savunacağız!

İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz!

Antalya Attalos Meydanı

Kadınlar daha sonra Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla Attalos Meydanı’nında yapılan nöbette buluştu. Kadınlar burada “Bedenimiz bizim ve bedenimiz üzerinden ahlakçı politikalar üreterek bizi ayrıştırmanıza izin vermeyeceğiz.Kadın bedeni üzerindeki baskılara karşı bir sivil itaatsizlik eylemi olarak yaptığı eylem nedeniyle istanbul sözleşmesinin ve lgbtilerin marjinal gösterilmesini kabul etmiyoruz biz normaliz ve sizlerde normalleşin” açıklaması yaptı.

Eskişehir

Eskişehir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Ulus Anıtı önünde buluşan kadınlar Adalar’a yürüyüş yaptı. Adalar Migros önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Platform adına Burcu Akgül okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Sözleşmesi kimsenin lütfu ile imzalanmadı, kadınların kararlı, dirençli mücadelesi sayesinde kazanıldı. Bugün de sözleşmeden vazgeçmeye niyetimiz yok. Bu kararı tanımıyoruz, kabul etmiyoruz! Karar, yok hükmündedir! İktidarın LGBTİ+’ları hedef göstererek kullandığı ayrımcı dile asla geçit vermeyeceğiz. Kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların şiddetsiz bir dünyada, eşit ve özgür bir yaşam sürmesi için, haklarımız için mücadeleye devam edeceğiz! Gücümüzü birbirimizden, gücümüzü dayanışmamızdan alıyoruz!

Kocaeli

Kocaeli

İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi ve Kocaeli Kadın Platformunun çağrısıyla İzmit Belediye İşhanı önünde bir araya gelen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi hâlâ yürürlükte ve her satırını uygulatana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Basın açıklamasını Eğitim Sen Kocaeli Şube Kadın Sekreteri Elif Sinem Arıkan okudu. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından yaşananları aktaran Arıkan, “23 Mart’ta Denizli’de Meral Sivrikaya boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından, İzmir’de de Nagihan Üste, Osmaniye’de Serpil Fikirli, Antalya’da Rabia Doğan, dün Konak’ta henüz 17 yaşındaki Sezen Ünlü öldürüldü. İzmit’te Fırat Kaya isimli şahıs engelli bir gence yönelik şiddet uygulayarak görüntülerini sosyal medyada yayınladı, eşcinsel olduğu için cezalandırdığını ifade etti. Körfez ilçesinde bir öğretmen taciz iddiasıyla tutuklandı” dedi.

“Yalnızca haberdar olabildiklerimizle acımız da öfkemiz de isyanımız da her geçen gün katlanıyor” diyen Arıkan, “Açıkça söylüyoruz: Ya görevinizi yapın ya da istifa edin, çünkü bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Yaşama hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de tek bir hakkımızdan da vazgeçmiyoruz. Herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mersin

Mersin

Mersin’de kadınlar saat 18.00’da Kushimoto Sokağı‘nda bir araya gelerek açıklama yaptı. Polis kadınların açıklama yapacaklarını alana giderken iki kez önlerine barikat kurdu. Her seferinde barikatı aşan kadınlar alana ulaştı. Polis kadınları “Sizinle sonra hesaplaşacağız” diyerek tehdit etti. Kadınlar tehditlere “Kadınlara değil katillere barikat”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Susmuyoruz korkmuyoruz alışın gitmiyoruz” sloganları ile yanıt verdi.

Daha önceki İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan kadınlara para cezası kesilmesini kadınlar “Emniyet elini cüzdanımdan çek” sloganı ile protesto etti.

Açıklamada ” İstanbul Sözleşmesi kimsenin kadınlara lütfu değil yılların mücadelesidir. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve ölüme mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz. İktidara diyoruz ki; siz  istediğiniz kadar çekilin, biz İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiyoruz. Hayatımızdan, kazanılmış haklarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Alışsanız iyi olur buradayız ve bu kararı tanımıyoruz!” denildi.

Hatay

Hatay

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü çağrısıyla Antakya/Köprübaşı’nda bir araya gelen kadınlar İstanbul Sözleşmesi Bizim sloganıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamada sık sık “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtiat Etmiyoruz” “Hayatlarımızdan, Haklarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, Kadınlar Birlikte, Birlikte Güçlü”,” Kadın Cinayetleri Politiktir” sloganları atıldı.
Açıklamayı Çiğdem Altınok okudu.

Altunok, İstanbul Sözleşmesinin, başta kadınlar olmak üzere tüm dezavantajlı gruplara yönelen şiddeti ve ayrımcılığı önleme ve şiddete uğramaları durumunda korunmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan en kapsamlı ve ilk uluslararası sözleşme 2011 yılında imzalanan sözleşme olduğuna vurgu yaparak, kazanılmış haklarından, İstanbul Sözleşmesi nden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Çanakkale

Çanakkaleli kadınlar, Çanakkale İstanbul Sözleşmesi İnisiyatif’nin çağrısıyla bir araya geldi. Yapılan basın açıklamasında, basın metnini Sinem Öztürk okudu. Açıklamada şöyle denildi:

İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri zaten sözleşmeden çekilmeden önce de etkin uygulanmadığı için pek çok kadın, ellerinde uzaklaştırma kararlarıyla karakol kapılarında öldürülüyordu; boşanmak istediği için katlediliyordu; suç duyurusu olmasına rağmen korunmuyordu; ölümle yaşam arasında kaldığı noktada kendini kurtarıp şiddet faili erkeği öldürdüğü için müebbet hapis cezalarıyla yargılanıyordu. İstanbul Sözleşmesi’nin “Önleme, Koruma, Kovuşturma ve Destek Politikalarından” oluşan dört temel yaklaşım yerine getirilmediği için kadına yönelik şiddet hızla tırmanırken bu sözleşmeden çekilmek, devletin kadınları koruma yükümlülüğünden kaçması anlamına gelir; kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir.

“Namusumu kirletti”, “Bana hayır dedi”, “Boşanmak istedi” gibi şiddeti aklayan bahaneler; kravata ceza indirimi, eril yargı pratikleri, “Onu giymeseymiş”, “Oraya gitmeseymiş” korosu; istismara maruz bırakılan çocuğu, tecavüze maruz bırakılan kadını ona tecavüz edenle evlendirip tecavüz failini aile ile aklamaya çalışan yasa önerileri; kadını şiddet gördüğü aileye hapsetmeye dönük arabuluculuk işleri; nafaka hakkını yok edecek tasarılar ve pandemi fırsatıyla salıverilen şiddet faili erkekler ortadayken neyi/kimi korumadıkları kadar neyi/kimi korudukları da açıkça ortada!

Bir kere daha, her zaman ve her yerde yaptığımız gibi tekrar ediyoruz; iktidarın kadınlara karşı açtığı savaşta kaybeden biz kadınlar olmayacağız. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz! Haklarımızdan, hayatlarımızdan ve birbirimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Mutlaka kazanacağız. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, biz bitti demeden bitmez! Yok hükmündeki kararnamesi sadece tek adamı bağlar. Kabul etmiyoruz! Sadece İstanbul Sözleşmesi için değil, 6284 sayılı Şiddeti Önleme Yasasının etkin uygulanması için, Nafaka Hakkı, Kürtaj Hakkı, LGBT+’ların hakları için de sokakları terk etmeyeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur