İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kod 29 ile işten çıkarılan 16 işçiden 11’i işe iade edildi: İşçiler eylemlerine ara verdi

İzmir Belediyesi’nden çıkarılan işçiler, yapılan görüşmeler sonucunda sorunun çözümü için eylemlerine ara verdiklerini duyurdu. İşten atılan 16 işçiden 11'i işlerine yeniden başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kod 29 ile işten çıkarılan 16 işçiden 11’i işe iade edildi: İşçiler eylemlerine ara verdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kod 29 ile işlerinden çıkarılan işçiler, eylem sürecine ilişkin DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde açıklama yaptı. İşten çıkarılan Fırat Can Kalyon, belediyenin Kod 29 ile 16 işçinin işten çıkarması ardından Şubat ayında eylemlerine başladıklarını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, eylemleri boyunca DİSK ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin belediye yönetimi ile görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Kalyon, şunları söyledi:

İşten atılmamızın hukuksuzluğu ve işlerimize geri dönmemizin önünde hiçbir engel olmadığı her biçimde ifade edilmiştir. Direnişimizin 2. ve 3. haftasında yapılan geri dönüşler neticesinde toplamda 11 arkadaşımız kendi işlerine çağırılmışlar ve geçtiğimiz hafta arkadaşlarımız iş başı yapmışlardır. İşten atılmamızın hemen akabinde sendikamız Genel-İş ile yaptığımız basın açıklamasında adli sicil kayıtlarımızla bir basın açıklaması da yapmış işçiler olarak; 16 kişinin tamamının işlerine dönmesinin önünde hiçbir hukuki engel bulunmadığını ifade etmek isteriz.

Kalyon, işine dönmesi talebiyle başlattıkları eylemin 37 gün ve açlık grevine giren bir arkadaşlarının da 17 gün eylemini sürdürdüğünü vurguladı.

Tunç Soyer ile görüşüldü

Kalyon, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve İzmir Barosu’ndan oluşan bir heyetin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile konunun çözümü için görüştüklerini söyledi. Kalyon, görüşmeye dair şu bilgileri verdi:

Yapılan bu görüşmede işlerimize iade edilmemiz konusunda belediyenin sorumluluğunun farkında olduğu, sorunun çözüme kavuşması noktasında bir kararlılık oluştuğu ve bu 5 kurumun en kısa sürede işlerimize iade edilmemiz için sorumluluk üstlendiği bizlere ifade edilmiştir

“Çözüm için ara veriyoruz”

Kod 29’a karşı mücadeleyi her zaman sürdüreceklerini ifade eden Kalyon, çözümde yer alan örgütlerin çabalarını dikkate alarak eylemlerine ara verdiklerini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur