İstanbul’da 9 gözaltı: “Gökkuşağı bayraklarını içeri almayanlar, kadın katillerini koruyor”

İstanbul'da yapılan 8 Mart mitingine gökkuşağı bayraklarının alınmamasını protesto eden LGBTİ+ aktivistleri polis tarafından eylem sonunda saldırıya uğradı. 1'i gazeteci 9 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da 9 gözaltı: “Gökkuşağı bayraklarını içeri almayanlar, kadın katillerini koruyor”

8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla İstanbul’da Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde Kadıköy’ün ara sokaklarından yürüyerek gelen kadınlar alanı doldurdu. 8 Mart’ı coşkuyla kutladı. Ancak, polis alana girişlerde renkli şemsiyelere ve dövizlerin üzerindeki gökkuşağı çizimlerine izin vermedi. Çok sayıda şemsiye ve dövize el konuldu. Gökkuşağı bayraklarını da alana alırken müdahale eden polis, trans kadınların üst aramalarını erkek polislere yaptırdı.

Trans kadınlar, Büyük Kadın Buluşması’nın ardından alandan ayrılmadan bir açıklama yaparak “Alışın, barışın, buradayız gitmiyoruz” sloganı attılar. Açıklamada trans kadınlar şunları söyledi:

İstanbul Emniyeti bizim alana girmemizi engelleyeceğini, gökkuşağı bayraklarını alana sokmayacağını belirtmiş. Bizler yaşamın her anında, var olduğumuz her yerde, nefret otoritelerine karşı mücadele eden LGBTİ+ aktivistleri olarak bu nefreti, yasakları tanımıyoruz.

Bizler bugün bizim kortejimize saldıran, pankartımıza el koyan erkek devletin polisini teşhir ediyoruz. Bilinsin ve duyulsun ki kadın katillerini aklayan yargı, LGBTİ+ cinayetlerinde indirim yapan yargı LGBTİ+ katillerini, kadın katillerini koruyan erkek devlet bugün barikatlarını kalkanlarını, coplarını karşımıza, irademizin önüne koydu.

Toplu bir şekilde alandan ayrılmak isteyen LGBTİ+’lar taksiye binerek uzaklaşmak istedi. Taksinin arkasından gözaltı araçlarıyla ve yaya olarak gönderilen polisler, uzaklaşmalarına izin vermedi. Taksi caddeden ara sokağa girdiği zaman polis önlerini kesti. Taksiyi yaya olarak takip eden LGBTİ+’ların arkadaşları ve gazetecilere polis saldırdı. Gazetecilerin çekim yapması engellendi.

Gözaltı kararının çıkmasını bekleyen polis, arkadaşlarını gözaltına aldırmamak için direnen 3 kişiyi burada darp ederek gözaltına aldı. Ardından taksiden indirilen trans aktivistlerden 3’ü gözaltı araçlarına bindirildi.

Sonrasında polis daha önce Boğaziçi direnişinde gözaltına alınan ardından ev baskınıyla gözaltına alınan ve polis tarafından tacize uğrayan Yıldız İdil Şen’i de gözaltına aldı.

Gözaltıları protesto edenler polis tarafından kalkanlarla itilerek ara sokaklara sürüldü. LGBTİ+lar ve kadınlar ara sokaklardan “Susma haykır, LGBTİ vardır” sloganları attı. Protestoyu görüntüleyen gazeteci Şener Yılmaz da gözaltına alındı. Burada polis gazetecileri gözaltına almakla tehdit etti. Gazetecileri sokaktan uzaklaştıran polis günü 8 gözaltı ile kapattı.

Arkadaşlarını koruduğu için gözaltına alınan Nevruz Tuğçe Özçelik Twitter’da şunları dedi:

Kadınlar ve LGBTİ+’lar sosyal medyada #AlışınGitmiyoruz diyor.

Gözaltı işleminin ardından Rıhtım Karakolu’na götürülenler, hastane işlemlerinin ardından Vatan Emniyet’e götürüldü.

Vatan Emniyet’e ulaşan avukatlar gözaltında bulunan 9 kişinin olduğunu söyledi. Gözaltına alınanlar Vatan Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından yarın adliyeye çıkartılacaklar.

Kadıköy Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada gözaltına alınanların “güvenlik güçlerinin görev yapmasını engelleyerek mukavemet gösterdiği” söylendi. Sosyal medyada Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamaya tepki gösterildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur