KESK ihraçlara karşı Kadıköy’den seslendi: “KHK’lar gidecek, biz kalacağız”

Kadıköy'de açıklama yapan KESK üyeleri, KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye ve yaşatılan haksızlıkların, KHK'lileri nefessiz bırakmayı amaçlayan politikaların hesabı verilinceye kadar mücadele edeceklerini belirtti

KESK ihraçlara karşı Kadıköy’den seslendi: “KHK’lar gidecek, biz kalacağız”

KESK İstanbul Şubeler Platformu, KHK’lerle ihraç edilen üyelerinin görevlerine geri dönmesi, haksız ve hukuksuz uygulamalara son verilmesi talepleriyle Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve Sol Parti Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Alper Taş da katıldı.

“KHK’ler gidecek biz kalacağız” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına basın açıklamasını Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık okudu. Çalık, KESK’in mücadele tarihi boyunca darbelerin, baskıların ve antidemokratik uygulamaların hedefi olduğunu, fakat hiçbir zaman emek ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmediğini belirtti.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye yönelik kapatma davasının “tek adam rejimi”nin yansıması olduğunu söyleyen Çalık, “Son bir haftada yaşadıklarımız bize gösteriyor ki kural tanımayan, antidemokratik ve baskıcı rejim hepimizi hedef haline getiriyor” dedi.

“Haklarımızdan vazgeçmiyoruz”

5 yıldır haklarından vazgeçmeyip, her alanda seslerini çoğaltmaya çalıştıklarını dile getiren Çalık, “Kral çıplak dedik ve demeye devam edeceğiz. Şimdi artık değiştirmek için alanlardayız. OHAL KHK’lerinden güç alarak her türlü hukuksuzluğa imza atanlar yargı önünde mutlaka hesap vereceklerdir” dedi.

Çalık, hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, denetlenemeyen, kendisini Anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan OHAL Komisyonu’nun derhal lağvedilmesi gerektiğini de söyledi.

Çalık açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

Aldığı ret kararları iptal edilmelidir. Haklarında herhangi bir yargı karan bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu emekçileri ve Anayasa Mahkemesinin hak ihlali verdiği imzacı Barış Akademisyenleri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. Hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye, yaşatılan haksızlıkların, nefessiz bırakmayı amaçlayan politikaların hesabı verilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur