İdlip’te gerilim tırmanıyor: Suriye ordusu ve Rus güçlerinden Hatay sınırı yakınındaki noktalara bombardıman

Suriye ordusu ve Rus güçlerinin, İdlip’te Feylak’uş Şam (Şam Kolorduları) örgütünün Hatay sınırına yakın Kah köyündeki karargâhını balistik füzeyle, Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) bağlantılı Watad petrol şirketine ait Sarmada yakınlarındaki gaz santralini de hava saldırısıyla hedef aldığı bildirildi

İdlip’te gerilim tırmanıyor: Suriye ordusu ve Rus güçlerinden Hatay sınırı yakınındaki noktalara bombardıman

Suriye ordusu ve Rus güçlerinin, cihatçı grupların askeri ve ekonomik alanlarına yönelik saldırıları artarak devam ediyor. TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki “Fırat Kalkanı” bölgesinden sonra, İdlip’te de bugün (21 Mart) benzer saldırılar yaşandı.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı, İdlip’te Feylak’uş Şam (Şam Kolorduları) örgütünün Hatay sınırına yakın Kah köyündeki karargâhının balistik füzeyle vurulduğunu bildirdi.

AKP destekli grupların başında gelen ve Müslüman Kardeşler bağlantısı bulunan örgütün Hatay sınırındaki eğitim kampı, geçtiğimiz yıl 26 Ekim’de Rus savaş uçakları tarafından vurulmuş ve olayda yaklaşık 80 kişi ölmüştü.

HATAY’DA SİRENLER BUNUN İÇİN Mİ ÇALMIŞTI: RUSYA, TÜRKİYE SINIRINDA AKP DESTEKLİ FEYLAK’UŞ ŞAM’I VURDU

HTŞ’nin siyasi yapısı “Kurtuluş Hükümeti” tarafından işletilen Watad petrol şirketine ait olan ve Türkiye sınırına yakın bir noktada bulunan gaz santrali de hava saldırısıyla hedef alındı.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Rus savaş uçakları tarafından Sarmada yakınlarındaki gaz santraline yönelik hava saldırısı bölgede çok büyük bir yangına yol açtı.

Suriye ordusu ve Rus güçleri, geçtiğimiz haftalarda TSK ve cihatçı grupların kontrolünde bulunan El-Bab ve Cerablus’un kırsal bölgelerinde kaçak petrolün rafine edildiği ve satıldığı pazar alanlarını vurmuştu.

RUSYA YİNE VURDU: EL-BAB VE CERABLUS’TA AKARYAKIT TANKERLERİNİN BULUNDUĞU PAZARLARA BALİSTİK FÜZE SALDIRILARI

Etarib ve Halep’te roket saldırıları

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun Halep’in batı kırsalındaki 46. Alay’da konuşlu birlikleri tarafından Etarib’de bir sığınakta bulunan hastaneye altıdan fazla roket atıldığını ve olayda altı sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bunun üzerine HTŞ öncülüğünde İdlip’teki cihatçı örgütlerin katılımıyla oluşturulan ortak askeri operasyon odası “Feth el-Mubîn” de Suriye ordusunun kontrolündeki sivil yerleşimleri hedef aldı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Halep’in batı kırsalından atılan roketlerin Halep’in doğusundaki El-Salihin ve El-Ferdus mahallelerine isabet ettiğini ve olayda iki sivilin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi.

MSB’den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bugün yaşanan saldırılara ilişkin Twitter üzerinden açıklama yaptı:

İdlib’de hastaneyi vuran Esed rejimi, bu kez de füzelerle İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi kuzeyindeki Kah meskûn mahallini ve Sarmada yakınındaki TIR parkını hedef aldı.

Kah’ta köylülere ait çok sayıda hayvan telef olurken TIR parkında 7 sivil yaralandı.

Saldırıların derhâl sonlandırılması için Rusya Federasyonu tarafına bildirimde bulunuldu.

Birliklerimiz ikaz edildi. Gelişmeler takip edilmektedir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur