HDP’li Ali Kenanoğlu’ndan Alevilere hakaret eden imama tepki: “Dini değerlere hakaret sadece sizin için mi geçerli oluyor?” 

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda Amasya Göynücek’teki Göynücek Merkez Cami imamının Alevilere yönelik nefret ve hakaret içeren sözlerine tepki gösterdi

HDP’li Ali Kenanoğlu’ndan Alevilere hakaret eden imama tepki: “Dini değerlere hakaret sadece sizin için mi geçerli oluyor?” 

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda Amasya Göynücek’teki Göynücek Merkez Cami imamının Alevilere yönelik nefret ve hakaret içeren sözlerine tepki gösterdi. Kenanoğlu, iktidara yönelik olarak “Dini değerlere hakaret sadece sizin için mi geçerli oluyor?” diye sordu.

Amasya’nın Göyüncek İlçesindeki Merkez Camii imamı Ali Şahin bir Alevi yurttaşa “Siz Aleviler evlenmeden önce eşinizi dedeye sunuyormuşsunuz. Sonra kendiniz gerdeğe girip eş olarak kabul ediyorsunuz” şeklindeki sözlerinin açığa çıkması ilçede infiale sebep olurken, Amasya Cem Vakfı Başkanı Haydar Kılıç, Göynücek İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunmuştu.

Kılıç’ın suç duyurusundaki ifadelerine göre, İmam Şahin’in konuşmasının ilçede büyük öfke yarattığı ve büyük olayların çıkmasının güçlükle engellendiği belirtildi.

Milletvekili Kenanoğlu ise, konuya dair tepkilerini dile getirerek şunları söyledi:

Amasya Göynücek’te, Göynücek Merkez Cami din memuru Alevilere ağır hakaret etmiştir. Bu Göynücek meczubu, Aleviler için “Aleviler düğünden önce eşlerini dedeye teslim ediyorlarmış” demiştir. Bu meczup, Alevilerin de vergisiyle aldığı maaşı yerken hiç tereddüt etmezken Alevilere de hadsizce hakaret etmektedir. Bu Göynücek meczubu hakkında Amasya’daki Alevi kurumlarımız suç duyurusunda bulunmuştur. Şimdi iktidara soruyorum: Hakaret sadece size yapılınca mı hakaret oluyor? Manevi değerlere hakaret sizin için mi geçerli sadece? Dini değerlere hakaret sadece sizin için mi geçerli oluyor? Bu meczuba neden herhangi bir işlem yapılmıyor?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur