Gökkuşağını savundukları için gözaltına alınmışlardı: Ev hapsi ve adli kontrol ile “serbest” bırakıldılar

İstanbul'da yapılan 8 Mart mitingine gökkuşağı bayraklarının alınmamasını protesto eden ve bu sebeple darp edilerek gözaltına alınan LGBTİ+ aktivistleri ile 1 gazeteci toplam 9 kişi sabah saatlerinde savcı karşısına çıktı. Savcı, gözaltındakilerin ifadesini dahi almadan tutuklama talep etti. Mahkeme 2 kişi için ev hapsi cezası, 7 kişi için de imza adli kontrol şartı kararı verdi. Herkes yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı

Gökkuşağını savundukları için gözaltına alınmışlardı: Ev hapsi ve adli kontrol ile “serbest” bırakıldılar

İstanbul’da yapılan 8 Mart mitingine gökkuşağı bayraklarının alınmamasını protesto eden ve bu sebeple darp edilerek gözaltına alınan LGBTİ+ aktivistleri ile 1 gazeteci toplam 9 kişi sabah saatlerinde savcı karşısına çıktı. Savcı, gözaltındakilerin ifadesini dahi almadan tutuklama talep etti.

Kartal Anadolu Adliyesi 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan 9 kişiden Yıldız İdil Şen ve Güneş Çetin için 1 ay süre ile ev hapsi cezası verildi. Diğer 7 kişi de 2 ay süre ile cuma ve pazar günleri imza adli kontrol şartı verildi. Herkes yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Görevi yaptırmamak için direnme ile suçlandılar

6 Mart’ta gözaltına alınan 9 kişinin hakimlik sorgusu, Anadolu Adliyesi 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde başladı. Gözaltına alınanlar “TCK 265, görevi yaptırmamak için direnme” ile suçlandı.

Mahkeme kararını açıkladı

Yıldız İdil Şen ve Güneş Çetin için 1 ay süre ile konutunu terk etmeme ev hapsi cezası verildi. Diğer 7 kişi de 2 ay süre ile cuma ve pazar günleri imza adli kontrol şartı verildi. Herkes yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur