Faruk Bildirici, İBB ihalesi nedeniyle Enver Aysever’i eleştirdi: “Bir gazeteci olarak belediyeler ve şirketlerle ticari ilişkilere girmesi yanlıştır”

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Cumhuriyet gazetesi yazarı Enver Aysever ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki ihale ile ilgili, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde “Ekonomik mali bilgi” başlığını hatırlattı, "Etik nedenlerle Enver Aysever’in, bir gazeteci-yazar olarak belediyeler ve şirketlerle ticari/mali ilişkiler içine girmesi yanlıştır. Sadece Enver Aysever’in değil, bütün gazeteci-yazarların belediyelerle bu tür ilişkilere girmesi 'normal' gibi görülemez, normalleştirilemez" değerlendirmesini yaptı

Faruk Bildirici, İBB ihalesi nedeniyle Enver Aysever’i eleştirdi: “Bir gazeteci olarak belediyeler ve şirketlerle ticari ilişkilere girmesi yanlıştır”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yaşam Boyu Eğitim Projesi” kapsamında kurulacak olan “okur yazarlık” atölyesi için ihale açtığı, ihalenin Giresun merkezli bir turizm şirketi tarafından 238 bin 500 TL bedel ile alındığı, ihale şartnamesinde ise ihaleyi alan şirketin gazeteci yazar Enver Aysever ile anlaşmaşı şartı yer almıştı.

Bu iddiaların ardından taraflardan peşi sıra açıklamalar geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yapılan ödemenin 90 bin TL olduğu, eğitimlerin online ve uzaktan yapılmasından kaynaklı konaklama ve diğer bedellerin ödenmeyeceği belirtildi.

“İhale ile ilgim yoktur”

İddialarda adı geçen ve masraflarının da belediye tarafından karşılanacağı öne sürülen Aysever ise yaptığı açıklama ile ihale ve meblağ ile ilgisi olmadığını söyledi.

Bugüne dek yazarlık, gazetecilik (TV programcılığı), tiyatro (1992’den beri) mesleki eğitmenlik dışında hiçbir iş yapmadım. Çalışmalarım telif ve bordrolu şekilde oldu. Hayatımda hiçbir ihaleye girmedim. Herhangi bir ihale sürecin içinde olmadım. 2000’li yıllardan bu yana (başta İnci Aral ile) çeşitli kurumlardan yazarlık atölye çalışması yaptım. Geçen sene Mudanya Belediyesi ile çok başarılı iki kur bu çalışmayı gerçekleştirdik. Pandemi nedeniyle ara verdik.

Aysever: Defterlerim denetime açıktır

Bu çalışmayı Belediye başkanı ile basın mensupları ile paylaştık. Faturalı olan bu gelir denetime açıktır. Telif ödemeli hizmet alımları tüm belediyelerde aynıdır (AKP belediyeleri dahil). Atölye projesinin çeşitli belediyelere ve özel şirketlere teklif olarak sundum. İki belediye (Mersin ve İzmir) kabul etti. İhale ve sözü edilen meblağ ile ilgim yoktur. 9 aylık (üç ayrı grup katılımcı ile) atölye tamamlanınca faturalı olarak telif ödemesi yapılacaktır. Defterlerim denetime açıktır.

“Yine benzer şekilde çeşitli firma ve belediyelere ‘Aykırı sorular’ adlı programı talepler karşılığında yapmaktayım. Hesap verilebilirliği ilke edinen kurumlar bu çalışmayı benden istemekte ve telif ödemektedirler. Tüm bu çalışmaların duyurularını sosyal medya adreslerimden yapmaktayım. Editör bağımsızlığımdan ve ilkelerimden asla ödün vermedim.

İhale iptal edildi

Kamuoyunda tepki ile karşılanan ihale, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in talimatıyla iptal edildi. Soyer konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Yok öyle bir şey” derken, “Rakamlar bile doğru değil. Bütün gruplara vereceği eğitim toplam bütçesi 90 bin TL olması lazım” ifadesini kullandı.

Belediye Başkanı Soyer daha sonra Twitter hesabından ihalenin iptal edileceğini duyurdu. Soyer “Gazeteci-yazar Enver Aysever’le Yaşam Boyu Eğitim başlıklı hizmet alımı anlaşmasının ihale süreci konusunda Belediyemiz adına açıklama yapılmıştır. Kamuoyunda oluşan hassasiyete kayıtsız kalmam mümkün değildir. Söz konusu ihalenin iptal edilmesi talimatını verdim” dedi.

Enver Aysever belediyelerle mali ilişkiye girmemeliydi

Öte yandan Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Aysever’in İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yaşam Boyu Eğitim Projesi” kapsamında kurulacak olan “okur yazarlık” atölyesine ilişkin olarak başlayan “adrese teslim ihale” tartışmalarını yorumladı. Bildirici, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde “Ekonomik mali bilgi” başlığını hatırlattı, “Etik nedenlerle Enver Aysever’in, bir gazeteci-yazar olarak belediyeler ve şirketlerle ticari/mali ilişkiler içine girmesi yanlıştır. Sadece Enver Aysever’in değil, bütün gazeteci-yazarların belediyelerle bu tür ilişkilere girmesi ‘normal’ gibi görülemez, normalleştirilemez.” değerlendirmesini yaptı.

Bildirici, farukbildirici.com’daki yazısında,  “Aysever, belediyelere yaptığı paralı işleri savunurken, söz konusu belediyelerden aldığı miktarları da açıklasa bu konudaki belirsizliği gidermiş olurdu. Ama miktarları açıklamaktan kaçındı.   Enver Aysever’in, belediyeye böyle bir etkinlik düzenlemesinde etik sorun olup olmadığını anlamak için öncelikle kimliğine bakmak gerekir. Enver Aysever, sadece kurgusal edebi ürünler kaleme alan bir yazar değil. Öyle olsaydı gazetecilik etiği dışında değerlendirmek gerekirdi. Fakat aynı zamanda bir gazeteci- yazar. Daha önce çeşitli televizyon kanallarında program yapmıştı; son olarak da Cumhuriyet gazetesinde siyasi içerikli yazılar yazıyor. O nedenle (ihale sözleşmesinde de belirtildiği gibi) gazeteci-yazar kimliği öne çıkıyor ve belediyelerle kurduğu ilişki, gazetecilik etiği kapsamına giriyor” düşüncesini dile getirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur