Diyarbakır’da yüzbinler Newroz ateşini yaktı: “Newroz direniştir, serhildandır, eşitliktir, adalet ve demokrasidir”

Diyarbakır'daki Newroz kutlamaları, Bağlar'daki Newroz Parkı'nda başladı. AKP-MHP iktidarı tarafından gasp edilerek kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı otobüsler Newroz alanına sefer düzenlemedi. Halk bu nedenle alana yürüyerek ulaştı. "Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim" şiarıyla alana giriş yapan pek çok kişi "Newroz pîroz be" yazılı maskeler taktı. Newroz programı öncesi 2017 Newroz'unda Diyarbakır'da polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut, vurulduğu yerde anıldı

Diyarbakır’da yüzbinler Newroz ateşini yaktı: “Newroz direniştir, serhildandır, eşitliktir, adalet ve demokrasidir”

Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları, Bağlar’daki Newroz Parkı’nda başladı. AKP-MHP iktidarı tarafından gasp edilerek kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüsler Newroz alanına sefer düzenlemedi. Halk bu nedenle alana yürüyerek ulaştı. “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla alana giriş yapan pek çok kişi “Newroz pîroz be” yazılı maskeler taktı.

Kutlamanın gerçekleşeceği alanda sarı, kırmızı, yeşil bayraklar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) flamaları asılırken, “Newroz” yazılı ışıklandırmalar yapıldı.

Newroz Tertip Komitesi Başkanı İrfan Söner, yaptığı açılış konuşmasında Kürt halkının Newroz bayramını kutladı. Söner, şunları söyledi:

“Dehak, Kawa’nın direnişi karşısında yenildi ve Newroz ateşini yaktı. 2633 yıldır halklar Newroz bayramını kutluyor. Newroz, direniştir, serhildandır, eşitliktir, adalet ve demokrasidir. Newroz’u Mem û Zîn’in aşkıyla kutluyoruz. Renklerimizle, dilimizle bu meydandayız. Newroz pîroz be.”

Polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut anıldı

Diyarbakır’da 2017 Newrozu’nda polis kurşunuyla öldürülen İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Kemal Kurkut, ölümünün 4’üncü yılında vurulduğu yerde anıldı. Evrim Alataş Caddesi üzerinde yapılan anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri İmam Taşçıer, Dersim Dağ, Garo Paylan, Semra Güzel ile çok sayıda kişi katıldı.

Anmada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Dört yıl önce bir gencin bedeni yere döküldü. Sevinçle, heyecanla geldi, çıplak bedenine kurşunlar saplandı, herkes o cinayeti gördü. Ona sıkılan kurşunlar barışa yönelmişti. Can verirken bile gülüşü canlıydı. Onun gülüşü bizim hayatımızda. Özlemlerini gerçekleştirmek görevimizdir. Onu katledenler yargıda da vermediler hesap. Adaletsizliği burada bir kez daha haykırıyorum. Rahat uyu senin hayal ettiğin günler gelecek, onun için varız” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Sancar ve beraberindekiler, Newroz Parkı’ndaki kutlamaya geçti.

Newroz alanını dolduran yüzbinleri selamlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, “Amed bugün Demirci Kawa’nın çekici, Çağdaş Kawa’nın direnişi, Zekiyelerin, Rahşanların yoldaşları oldu. Newroz direnişi getiriyor, direniş yaşamı getiriyor. Mart ayı Kürdistan için direniş ayıdır. Newroz meydanları direniş meydanlarıdır. Halkımız her şeye rağmen meydanlarda, köylerde, yaylalarda, gençlerin ve kadınların öncülüğünde Newroz ateşi harlanıyor. Kürtleri yok sayanlar bu meydana baksınlar. Kürtler bu direniş meydanında. Hangi iktidar bu gerçekliği yok edebilir” dedi.

İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimiz

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine de değinen Güzel, “Direnişçi kadınlar, iktidarlar mücadelemizi yok etmek istiyor, kazanımlarımızı elimizden almak istiyorlar. Buradan bir kez daha söylüyoruz. Biz varız, var olacağız, kendimiz olacağız. Cumhurbaşkanı, bu kararla kadın düşmanı olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu karar kadın katillerine cesaret verecektir. Bundan sonra kadın katliamlarının sorumlusu AKP’dir. Bu karar, kadın katliamını, şiddetini meşrulaştıran bir karardır. Ama bizler sözleşmenin iptal edilmesine izin vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi, eş başkanlık gibi kırmızı çizgimizdir. Bu kararı tanımıyoruz, mücadele edeceğiz. Bu politikalara karşı mücadele edeceğiz” diye belirtti.

Öcalan üzerinde ağır bir tecrit sürdürüldüğüne dikkat çeken Güzel, “Ortaya atılan iddiaların giderilmesi için tecridin sonlandırılması gerekiyor. İmralı’ya yaklaşım, Kürt halkına, Kürt sorununa yaklaşımdır. Tecride karşı 115 gündür tutsaklar açlık grevinde. Mazlumların ve Saraların Esat Oktay’a karşı direnişi sürüyor. Tecrit sürdükçe, direniş sürecektir. Tecrit kalkmadıkça, bu topraklara barış gelmeyecektir. Tutsakların direnişi, bizim direnişimizdir, talepleri bizim talebimizdir” ifadelerini kullandı.

Çiftyürek: İşte meydan, Kürt halkı

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, Kürt halkının Newroz’unu kutlayarak, Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması için başlatılan imza kampanyasına destek vermeye çağırdı. Çiftyürek, Kürt halkına ve Kürt siyasetine yönelik baskılara değinerek, şunları söyledi: “Ferman padişahın ise meydan halkımızındır. İşte meydan, işte Kürt halkı. Kürt siyaseti yüz yıldır sokaklarda siyaset yapıyor. Meclis’te Kürt siyasetini hedef alınmasıyla siyaset bitmez. Fermanlarınızı tanımıyoruz, işte Kürt halkı, işte siyaset bu meydanda. Bu saldırılar Cumhur İttifakı’nın yok olmasıdır. Artık sandığa gidecek bir durumda değil. Kürt halkı Cumhur İttifakı’nın biletini kesecek. Bunu gördüğü için Kürt halkına saldırıyorlar.”

Kürt ulusal birliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Çiftyürek, “21’inci yüzyıl Kürdistan’da ulusal birliğin sağlanması yüzyılı olacaktır. Eğer bunu sağlayamazsak, tek tek yok olacağız. Artık birlik zamanıdır. Bugün birlik olursak, zafer yakındır. Bir kez daha bu meydandan çağrı yapıyoruz. Türkiye ve Rusya birlik oluyor ama Kürt partileri birlik olamıyor. Gelin birliği sağlayalım” çağrısında bulundu.

Sancar: “Gergerlioğlu’nun sesi meydanlarda yankılanıyor”

Protokoldeki yerini alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasıyla ilgili, “Gözaltına alındı ama sesi bu meydanda yankılanıyor” dedi.

Konuşmaların ardından HDP Diyarbakır milletvekilleri halkı selamladı. Newroz, sahne alan Şilan Dora’nın şarkılarıyla devam ediyor.

Program başlamadan Newroz alanı doldu

Öte yandan Antep, Siirt, Van, Adana, Batman, Şırnak illerinde henüz program başlamadan halk Newroz alanlarını doldurdu.

Antep’teki Newroz kutlamalarının yapılacağı Şehitkamil ilçesinde bulunan Tur Otobüsleri alanı program başlamadan dolmaya başladı. Kutlamanın yapıldığı park, HDP bayrakları ile donatılırken, “Em bi agirê Newrozê li ber xwe bidin, bi serbikevin” yazılı Türkçe ve Kürtçe pankartları asıldı. Kutlamaya katılan halk, polis tarafından Genel Bilgi Taraması’na (GBT) tabi tutulurken, engellemelere rağmen ulusal kıyafetleriyle alana girenler, platformdan çalan müzik eşliğinde Newroz’u kutlamaya başladı.

Siirt’te Newroz, “Newroz ateşi ile direnelim, özgürleşelim” şiarıyla kutlanıyor. Halk, Barış Mahallesi’nde yer alan Newroz alanına akın ederken, alan çevresinde yoğun önlemler alındı. Halk, polis kontrol noktasında yapılan üst aramasının ardından Newroz alanına alınırken, her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlar renga renk yöresel kıyafetleriyle alanı renk cümbüşüne dönüştürdü.Newroz alanını dolduran binlerce kişi, müzik eşliğinde halay çekerken, taşıdıkları bayraklarla HDP’ye açılan kapatma davasını protesto ediyor.

Son yılların en görkemli Newroz’u Van’da

Van Kalesi etekleri son yılların en görkemli Newrozu’na sahne oluyor. “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla gerçekleştirilen kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı. Sabahın erken saatlerinde binlerce kişi iki noktadan Newroz alanına akmaya başladı. Rengarenk elbiselerle halaya duran on binler ellerinde HDP bayrakları taşıyarak, çeşitli sloganlarla parti hakkında açılan kapatma davasına tepki gösterdi.

“Siz faşistleştikçe biz direneceğiz” pankartının açıldığı alanda PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı büyük bir tepki var. Her geçen dakika kitlenin büyüdüğü alandan “Bijî serok Apo” sloganları yükseliyor.

Adana’da Avukat Özgür Yakut darp edilerek gözaltına alındı

Adana’da, Hakların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla kutlanan Newroz için halk, sabahın erken saatlerinden itibaren Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda toplanmaya başladı. HDP bayraklarıyla süslenen alana,  “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim. Em bi agirê Newrozê li ber xwe bidin bi ser bikevin”, “HDP umuttur, susturulamaz”, “Bi jinan diguhere”, “Özgürlükte ısrarlı mücadelede kararlıyız”, “Umudu cesareti dayanışmayı büyütüyoruz. Hep birlikte umutlu yarınlara” ve “Örgütlen özgürleş tecridi faşizmi parçala” pankartları asıldı.

Ayrıca arama noktasında kitleye hakaret eden polise müdahale eden Avukat Özgür Yakut, polislerce darp edilerek gözaltına alındı.

Batman’da Newroz Alanı’nda kutlamalar “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla başladı. Sabahın erken saatlerinde alana akın eden binlerce kişi coşkulu bir şekilde Newroz’u kutluyor. “Newroz kadınların büyük isyanıdır”, “HDP halktır halk burada”, “HDP umuttur umut dimdik ayakta” pankartları ile yeşil, sarı, kırmızı, mor, beyaz flama ve HDP bayrakları asılırken, “Newroz pîroz be” ve “Newroz jiyane” lolipopları taşındı. Kitle sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana” sloganlarını atıyor.

Polis gaz bombasıyla saldırdı: Cizre’de halk polis barikatlarını yıktı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal kıyafetleriyle alana akın eden yurttaşlar müzik eşliğinde halaya durdu. Onbinlerce kişi alana girmeye çalışırken HES kodu nedeniyle polis kontrol noktalarında uzun süre bekletildi. Alanın etrafında 2 kilometreye yakın bir insan kuyruğu oluşurken, kalabalık her geçen dakika arttı. Kitle sık sık, “Bijî serok Apo”, “PKK halktır, halk burada”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “HDP halktır, halk burada” sloganları attı.Kontrol noktasında yurttaşlara zorluk çıkaran polisler, onbinlerce kişinin olduğu Newroz alanına gaz bombası attı. Bunun üzerine yurttaşlar, Newroz alanının etrafında kurulan polis barikatlarının bir kısmını yıkarak alana girdi. Bütün baskı ve engellemelere rağmen Newroz coşkuyla kutlanıyor.

Sendika.Org, Mezopotamya Ajansı, Etkin Haber Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur