Bu hastane onların omuzlarında: İbni Sina Hastanesi bahçesinde 8 Mart şenliği

İbni Sina Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçisi kadınlar hastane önünde bir şenlik düzenleyerek 8 Mart'a çağırdı

Bu hastane onların omuzlarında: İbni Sina Hastanesi bahçesinde 8 Mart şenliği

İbni Sina Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçisi kadınlar, SES Ankara Şubesi ve Devrimci Sağlık İş Ankara Temsilciliği’nden kadınların çağrısı ile  hastane bahçesinde bir şenlik düzenleyerek 8 Mart eylemine çağrı yaptı.

Pandemi döneminde hem hastanede hem evde ağırlaşan bir iş yükü altına giren ancak ne güvenli çalışma koşulları sağlanan ne de insanca yaşamaya yetecek bir ücret alabilen kadınlar, kreş sorununu da yakıcı biçimde hissetmişti. Kadınlar bu soruna karşı “Kreş Haktır” diyerek şenlik boyunca imza topladı.

Etkinlik, Devrimci Sağlık İş Temsilci Reyhan Karadeli’nin konuşması ile başladı. Ardından sağlık emekçisi kadınlardan Huriye G.’nin, bütün kadınları mücadeleye çağırdığı konuşması ile devam etti.

Dayanışmanın gücü ile haklarımızı alacağız

Şenliğe SES Kadın Sekreteri Gönül Adıbelli ve SES Ankara Şube Eş Başkanı Nazan Karacabey de katılarak söz aldı. Gönül Adıbelli, “Biz kadınların yüzyıllardır sürdürdüğü isyan hala devam etmekte, dayanışmanın gücü ile haklarımızı alacağız” sözünü vurguladı.

Şenlikte hazırlanan mor fularlar kadınların boynundaydı, sağlık emekçisi kadınların sunduğu müzik dinletisi ile kadınlar hep birlikte şarkılar söyledi. Kadın Savunma Ağı’nın 8 Mart bildiri ve broşürlerinin de dağıtıldığı şenlik kadınların sloganları eşliğinde “8 Mart’ta sokaklara” çağrısıyla sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur