Boğaziçi direnişçisi Şilan ve Anıl’ın tutuklu olduğu dosyanın iddianamesi çıktı: Duruşmaları 2 Nisan’da görülecek

Kadıköy'de 2 Şubat günü yapılan "Doğu ve Selo'ya özgürlük" eylemınde gözaltına alınıp daha sonra tutuklanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta için iddianame hazırlandı

Boğaziçi direnişçisi Şilan ve Anıl’ın tutuklu olduğu dosyanın iddianamesi çıktı: Duruşmaları 2 Nisan’da görülecek

4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan gece Boğaziçi direnişine destek için 2 Şubat’ta Kadıköy’de düzenlenen eylem sırasında gözaltına alınan 23 yurttaşın 13’ü adli kontrol, 10’u tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. 21 kişi adli kontrolle serbest bırakılırken üniversiteliler Şilan Delipalta ile Anıl Akyüz tutuklanmıştı. Tutuklama kararının ardından sosyal medyadan tepki yağmış ve #AnılveŞilanaÖzgürlük etiketi TT listesinde birinci sıraya yerleşmişti.

İddianame yeni oluşturuldu

23 kişinin dosyası yeni oluşturuldu.

Şilan Delipalta ve 2 kişi için daha 2911 sayılı yasanın 33/1 maddesine göre iki yıl altı aydan dört yıla kadar ceza istenirken Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın her ikisi ve dosyadaki herkes hakkında 2911 sayılı yasanın 32/1 maddesine göre altı aydan üç yıla kadar ve TCK’nin 265’inci maddesine göre altı aydan üç yıla kadar ceza isteniyor.

“Derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz”

Dosyayı takip eden avukatlar Sendika.Org’a konuştu. Avukatlar “Kadıköy Kaymakamlığı’nın 7 günlük eylem yasağına dayanarak eylemin kanunsuz olduğu iddia ediliyor” diyerek Kaymakamlık kararının idari bir karar olduğunu, anayasal hakların kısıtlanamayacağını ya da engellenemeyeceğini belirttiler. Anayasa’da yazan toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini söyleyen avukatlar, Kaymakamlığın aldığı idari kararla yasaklanamayacağını dile getirdiler. İddianamede geçen Kadıköy Kaymakamlığı yasak kararının Anayasa Mahkemesi, AİHM ve Yargıtay içtihatlarına aykırı olduğunun altını çizen avukatlar, “İddianamede illiyet bağı kurulmamıştır, toplu suç isnadı ile tüm sanıkların cezalandırılması istenmektedir” diyerek tutuklu Delipalta ve Akyüz’ün derhal tahliye edilmeleri gerektiğini söyledi.

Öğrenci Kolektifleri de yaptığı sosyal medya paylaşımında arkadaşları Şilan Delipalta için iddianame hazırlandığını duyururken, “Gençlik kazanacak” dedi.

Duruşma 2 Nisan’da görülecek

23 kişinin duruşması 2 Nisan günü Kartal’da İstanbul Anadolu Adliyesi’nde 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 9.30’da görülecek.

Mahkeme tensip zaptı oluşturdu

2 Nisan’da görülecek duruşmaya kadar Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz’ün tutukluğuna ve dosyada adı geçen diğer 21 kişinin ise adli kontrol cezalarının devam etmesi devam kararı verildi.

Sendika.Org (Derya Saadet)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur