Boğaziçi direnişçileri zincirleri kırdı: Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş tahliye edildi

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı direnişleri nedeniyle tutuklanan Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş, tutuksuz yargılanan 5 arkadaşları ile birlikte hakim karşısına çıktı. Yüzlerce üniversiteli, akademisyen, avukat, milletvekili ve kitle örgütü temsilcisi de davayı izlemek, Doğu ve Selo’ya destek vermek için adliyeye gitti. Mahkeme Boğaziçi direnişçisi Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş tahliyesine karar verdi

Boğaziçi direnişçileri zincirleri kırdı: Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş tahliye edildi

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı direnişleri nedeniyle tutuklanan Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş, tutuksuz yargılanan 5 arkadaşları ile birlikte hakim karşısına çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi direnişçileri, kampüste açılan bir sergideki Kâbe, Şahmeran ve gökkuşağı figürleri içeren bir resim nedeniyle dini değerleri aşağıladıkları iddiasıyla hedef gösterilmiş, ardından Selo ve Doğu “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Duruşma öncesi Doğu’ya ve Selo’ya özgürlük isteyen yüzlerce üniversiteli, akademisyen, LGBTİ+, avukatlar ve milletvekilleri de adliyeye gitti. Yoğun polis ablukasına ve Kağıthane Kaymakamlığı’nın yasak kararına rağmen, adliye önünde bir basın açıklaması yapan üniversiteliler tutuklu arkadaşlarını almadan gitmeyeceklerini söyledi.

Ev hapsini reddetiler

Bu süreçte ev hapsi cezasına çarptırılan üniversiteliler de açıklamaya katılarak kelepçelerini kırdı. Açıklamanın ardından duruşmayı takip etmek üzerine adliyeye geçildi. İçeri giremeyen üniversiteliler de gün boyu adliye önünde halay çekip slogan atarak bekledi.

Duruşma sonucunda savcılık Doğu ve Selahattin’in tutukluluklarının devamını talep etse de mahkeme tahliye kararı verdi.


Dakika dakika gelişmeler:

19.09:  Savcılık tutuklu sanıklar Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş’ın tutukluluklarının devamını talep etti. Kararını veren mahkeme Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş’in tahliyesine karar verdi.

18.51:  Mahkeme başkanı üniversitelilere ısrarla “LGBTİ ile bağlantın var mı” diye soruyor. Avukatlar soruya itiraz etti. Avukat Levent Pişkin hakimin ısrarı üzerinde “LGBTİ üyesi diye bir şey yoktur. Kriminalleştiriyorsunuz. Ben şahsen LGBTİ üyesiyim ama Gey olanından. Hepsi birden olamam. Üye de olunacak bir şey değil. Duruşma başından beri bu soruyu soruyorsunuz” diyerek itirazda bulundu.

17.52: Sanık öğrencilerden Hazar Kolancalı: “Güzel Sanatlar kulübünde aktif üyeyim. Kayyum rektör atamalarına karşı olan pek çok öğrenci vardı. Onların okula girişine izin verilmiyordu. Biz de bu nedenle sanat festivalini yapmaya karar verdik.”

17.35: Avukat Levent Pişkin: “Bu iddianame iddianame vasfını taşımıyor. Kadı rejiminde yaşıyorsak bunu bize bildirin, ona göre hareket edelim. Laik bir hukuk devleti altında yaşıyorsak bu iddianame anayasaya aykırıdır ve suçtur. İddianame İslam’ın bir yorumuna dayanılarak hazırlanmıştır.”

17.22: Aranın ardında duruşma avukat beyanları ile devam ediyor.

Selahattin Can Uğuzeş’in avukatı Ayşe Özdemir: “Burada bizzat ifade hürriyetinin yargılandığını düşünüyorum. Müvekkiller emniyette henüz soruşturma numarası bile olmadan polisin yürüttüğü bir dosyadan gecenin bir vakti emniyete getirilmiştir.”

17.18: Adliye önünde bekleyenler HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanında olduklarını açıkladı.

16.57: Duruşmaya ara verildi.

16.29: Savcı, Sena Nur’un ev hapsi cezasını, haftada bir gün karakola imza şeklinde değiştirilmesini talep etti. Mahkeme bu talebi kabul etti. Sena Nur, karakola giderek belirlenen bir günde imza atacak.

16.06: Sena Nur’un diğer avukatı da savunma yapıyor.

15.59: Selahattin ve Doğu, hakaret kastlarının olmadığını, suçlamaları kabul etmediklerini yeniden belirttiler.

15.45: Sena Nur’un savunması sonrası kayıp olan eserin adli emanette olduğu öğrenildi. Duruşma hakimi Sena Nur’a kayıp eseri gösterdi. Avukatların “Eser bulunmuş mu?” sorusuna hakim, “dosyada” diye cevap verdi. Avukatlar ise eserin dosyada olmadığını, kayıp olarak tutanağa geçtiğini ifade etti.

15.33: Selo’nun savunmasına geçildi.

15.14: Savunmalar mahkeme salonunda başladı. Savunma avukatı Levent Pişkin, “Sergi ve eserler, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir ve iddianamede belirtilen suçların unsurları da oluşmamıştır” dedi. Doğu’ya hakim “LGBTİ+ üyeliğin var mı veya diyaloğun var mı?” sorusunu yöneltti. Doğu yaptığı açıklamada, “İddialarda bizim bu eserin Müslümanlığa aykırı değil diyerek savunduğumuz söyleniyor. Bu doğru değil. Biz laik bir ülkede yaşıyoruz, böyle bir konuşma yaşanmış olsaydı onlara bu eser hukuka aykırı değil derdik” dedi.

14.50: İddianame dışarıya ses gitmemesi için mübaşir tarafından okunuyor.

14.45: Vekaleti olmayan avukatlar mahkeme salonundan çıkartılıyor.

14.43: Basın mahkeme salonuna alınmıyor.

14.30: Öğrenciler halay çekmeye devam ederek Adliye önünde bekleyişlerini sürdürüyor. Adliye içinde ise duruşma başladı. Son anda duruşma 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nden 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı. Tutuklu öğrencilerin kimlik tespiti yapılıyor.

14.25: Akademisyen Can Candan, alanda Boğaziçi TV’ye konuştu. Can Candan burada, “Protesto amaçlı sanat eserleri sergiledikleri için öğrenciler yargılanmıyor olmalı” dedi.

14.20: Adliye önünde halaylar çekerek bekleyenler, “Zıpla, zıpla, zıplamayan kayyumdur” sloganı atıyor.

13.50: Basın açıklamasının sona erdiğini açıklayan öğrenciler, Adliye önünde arkadaşlarını almadan gitmeyeceklerini söyledi.

13.45: 29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası ekibi burada bir açıklama yaparak, “Tahrih mahrik yok öyle bir şey” diyerek “Aşağı bakmayacağız, düşman olmayacağız” dedi.

13.41: Diğer üniversitelerin ortak açıklaması okunuyor.

13.34: Ev hapsini reddederek Çağlayan Adliyesi önüne gelenlere söz verildi.

13.33: Akademisyenler açıklamalarında öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti. Açıklamanın sonunda “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” sloganları atıldı.

13.29: Açıklamanın sonunda taleplerini dile getiren öğrenciler, “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla akademisyenlere söz verildi.

13.25: Açıklamada mücadelelerinin her türlü baskıya rağmen devam ettiğini belirten öğrenciler, mektupta söylediklerini tekrar etti.

13.23: Öğrenciler engellemelere rağmen basın açıklaması yapıyor. Açıklamada, “47 gündür hukuksuzca tutsak edilen Doğu ve Selo’yu kucaklamak için toplandık” denildi.

13.10: Basın açıklaması yapmak isteyen topluluğun önü polis tarafından kesildi. Öğrenciler, basın açıklamaları engellendiği için açıklamalarda bulunuyor. Aynı anda polis kaymakamlık yasağının anonsunu geçiyor. Alanda bekleyenler “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak” sloganıyla protesto ediyor.

12. 30: Davayı takip etmek için birçok öğrenci, milletvekili, avukat ve yurttaş adliye önünde bekliyor.

Çağlayan yine ablukada

Çağlayan Adliyesi’nin önünde ise polis ablukası var. Basın açıklamasının yapılacağı alan barikatlarla çevrelenmiş durumda.

11.32: Ev hapsinde bulunan Aze Deniz Akşar, Muhammed Hizmetçi, Yunus Emre Karaca ve Hasan Doğan sosyal medyada ev hapsini reddettiklerini ve Çağlayan’a gittiklerini açıkladı.

Güncelleniyor…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur