Berkin Elvan ölümünün 7. yıldönümünde mezarı başında anıldı: “Hesabın bu mu Recep Tayyip Erdoğan? 14 yaşında bir çocuk!”

Gezi direnişine destek eylemleri sırasında polisin fırlattığı gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu yaralanan ve aylarca komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014 günü yaşamını yitiren Berkin Elvan, ölümünün 7. yıldönümünde mezarı başında anıldı

Berkin Elvan ölümünün 7. yıldönümünde mezarı başında anıldı: “Hesabın bu mu Recep Tayyip Erdoğan? 14 yaşında bir çocuk!”

16 Haziran 2013’te Okmeydanı’ndaki Gezi Direnişi’ne destek eylemlerinde polisin hedef alması sonucu başına gaz fişeği isabet eden ve aylarca komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014 günü yaşamını yitiren Berkin Elvan, ölümünün 7. yıldönümünde mezarı başında anıldı. İktidar müdahalesiyle katillerinin yargılanması engellenen Berkin için adalet talebi bir kez daha dile getirildi.

Mezarlık anmasına Elvan ailesi, yakınları, kitle örgütü temsilcileri ve milletvekilleri katıldı.

Hesabın bu mu Recep Tayyip Erdoğan?

Oğlunun mezarı başında konuşan Gülsün Elvan, yıllardır sürdürdükleri mücadelede adaleti bulamadıklarını, üstüne üstlük iktidarın hala tehdit savurmaya devam ettiğini belirterek, “Gene bir Gezi yapmayı düşünürlerse hesabını sorduk soracağız da” diyen Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi:

7 yıldır sürdürdüğümüz adalet mücadelesinde, adaleti göremeyeceğimizi anladık. Olmayan bir adaletin peşinden koşuyoruz. Geçenlerde yine Gezi’ye değindi. İçerisinde bitmeyen bir yara. Diyor ki, “Gene bir Gezi yapmayı düşünürlerse hesabını sorduk soracağız da.” Hesabın bu mu Recep Tayyip Erdoğan, 14 yaşında bir çocuk. Vicdanın varsa seni vicdanınla baş başa bırakıyorum. 7 yıldır bu acıyı çektirdin bana.

Gezi’den bu yana kolluk güçleri eliyle işlenen cinayetlerden ve katliamlardan söz eden Elvan, Erdoğan iktidarı bütün bunların hesabını verinceye kadar annelerin mücadele edeceğini ve sonuna kadar “adalet” diyeceklerini belirtti. Gülsün Elvan, konuşmasını dört gözle 18 Haziran’da görülecek olan bir sonraki duruşmayı beklediğini belirtti.

“İnsanlar benim gibi acı çekmesin diye…”

Sendika.Org’a konuşan baba Sami Elvan da, çocuğu katledilmiş bir baba olarak adalet arayışını  sürdürdüğünü ve bu adalet arayışından bütün dostları yanında görmek istediğini söyledi.

Elvan şöyle konuştu:

Ben hiç kimseye bir şey yapmadım, kimsenin hakkını yemedim ama benim hakkım yendi. Benim çocuğum katledildi. Ben adalet arayan bir babayım. Benim gibi insanlar acı çekmesin diye bu mücadeleyi devam ettireceğim.

Berkin ülkemizin kalbinde olan, 14 yaşında bir çocuk. Bu çocuğu bizzat devlet terörist ilan ederek, kamuoyuna başka türlü hitap etmeye çalışıyor.

Adalet arayışımız devam edecek. Bu adalet arayışında bütün dostlarımızı yanımızda görmek istiyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur