Bir 8 Mart davası: “Asi kızlar” masal kitapları yargılanıyor

Eylül 2019'da Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun kararıyla 4 adet çocuk kitabının yasaklanmasına karar verilmişti. Bu kitapları o tarihte 7 yaşındaki kızıyla birlikte defalarca okuduğunu ve böyle bir yasak kararının kabul edilemez olduğunu belirten Avukat Mehmet Ümit Erdem de "kız babası" sıfatıyla, kızı adına, yasakların kaldırılması için dava açtı

Bir 8 Mart davası: “Asi kızlar” masal kitapları yargılanıyor

Eylül 2019’da Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu 4 adet çocuk kitabının yasaklanmasına karar vermişti. “Asi kızlara uykudan önce masallar” adlı üç kitap ile “Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi” adlı kitap yasaklanmıştı.

Her 3 kitabın o zamanlar 7 yaşında olan kızıyla birlikte defalarca okuduğu, geleneksel kadın ve erkek rollerini sorgulatan haklar bildirgesi ile tarihte yaşamış 100 asi kadının hikayesini masalsı bir dille anlatan kitaplar olduğunu belirten Avukat Mehmet Ümit Erdem de bu kitaplar üzerindeki yasakların kaldırılması için dava açtı.

Toplumsal Hukuk’tan kadın avukatların takip ettiği davanın ilk duruşması bugün, yani Dünya Kadınlar Günü’nde, Ankara 12. idare Mahkemesi’nde görüldü. Avukatlar duruşmada “transseksüaliteye(!) özendirici ifade tarzı” olarak yasağa gerekçe gösterilen “Madde 15 | İstedikleri kişi sevme hakkı vardır: Erkek ya da kız (ya da her ikisini de)” ifadesinin “sevgi”yi anlattığını ve bunun da yasaklama gerekçesi olamayacağını belirtti. Avukatlar yasağın kaldırılmasını istedi.

Bu kitapların özgürce okunabildiği günleri bekliyoruz

Dava sonrasında kadın avukatlar ve Mehmet Ümit Erdem yaptıkları açıklamada, “Biz bu kitapların özgürce okunabildiği günleri bekliyoruz” dedi.

Bir “kız babası” sıfatıyla, kızım adına…

Davanın öyküsünü Mehmet Ümit Erdem, aşağıdaki tweet zincirinde şöyle anlatıyor:

Kurul ayrıca kitaptaki bir maddenin “transseksülatiye özendirici ifade tarzı” olarak “18 yaşından küçükleri olumsuz etkileyebileceğini” değerlendirmiş.

Avukat Erdem’den 6 bin lira bilirkişi ücreti yatırmayı talep ettiler. Avukat Erdem buna ilişkin, “Yayınevinin ses çıkarmadığı bir olayda, bir okurdan bu kadar yüksek miktar talep etmek bence davadan vazgeçirmeye yönelikti” dedi. 3 kişilik bilirkişi heyetinin incelemesi sonrası rapor çıktı.

“Küçüklere zararlıdır” diye bir ibare konulan Kız Çocuk Hakları Bildirgesi hakkında Avukat Erdem şunları söyledi:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur