Ankara İlker Mahallesi’nde kadınlar eylemdeydi: “8 Mart’ta sokaklara çağırıyoruz”

Pandemi döneminde hem evde hem işyerinde yüklerinin arttığını ve tırmanan bir erkek şiddetiyle karşı karşıya olduklarını belirten kadınlar "Artık hesap sorma günü" diyerek 8 Mart eylemlerine çağrı yaptı

Ankara İlker Mahallesi’nde kadınlar eylemdeydi: “8 Mart’ta sokaklara çağırıyoruz”

Kadın Savunma Ağı’ndan kadınlar Ankara İlker Mahallesi’nde bir basın açıklaması yaparak “Erkek şiddetine ve erkek egemenliğine karşı özsavunmaya, 8 Mart’ta sokaklara çağırıyoruz” dedi.

Pandemi ile birlikte hem evde hem işyerinde üzerlerindeki yükün arttığına dikkat çeken kadınlar şöyle konuştu:

Ev içerisinde temizlik, yemek, çocuk ve yaşlı bakımı bizim emeğimizle ile karşılandı. Doğalgaza, elektriğe, suya, kısaca temel insani ihtiyaçlara gelen zamların artması ile birlikte geçim sıkıntımız çoğaldı. Hayat pahallığı yüzünden evdeki giderlerin kontrolü, ev içerisinde yaşayan bireylerin ihtiyaçların giderilmesi derken ince ayrıntılarını düşünmek yine bizdeydi.

Erkek şiddeti arttı

Pandemide bazılarımız işten çıkarıldık. Bazılarımız evden, bazılarımız güvencesiz ve esnek çalışmak zorunda kaldık. Bazılarımız ev işleri yetmezmiş gibi olanaksızlıklar içinde uzaktan eğitiminde çocukların öğretmeni olduk. Bu da yetmedi. Erkek şiddeti arttı. Bu şiddet mahkemelerce cezasızlıkla ödüllendirildi. Artık bu ülkede faili devlet yetkilileri olan aydınlatılmamış kadın cinayetleri var.

Hesap sorma günü

Ve gün artık hesap sorma günü. Katledilen kadınların, sömürülen emeğimizin, artan iş yükümüzün, yoksulluğumuzun hesabını sorma günü. Bedenimize yapılan saldırıların, artan erkek şiddetinin, kadın düşmanı politikaların hesabını sorma günü. Bizim, hepimizin hesap sorma günü.” diyerek pandemi sürecinde kadınların yaşadığı sorunları vurguladı.

Eylemciler, tüm İlkerli kadınları Kadın Savunma Ağı’na katılmaya, erkek şiddetine ve erkek egemenliğine karşı özsavunmaya, 8 Mart’ta sokağa çıkmaya çağırarak eylemlerini sonlandırdı.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur