AKP, İdlip’te ektiğini biçiyor: Cihatçılar TSK konvoyuna yönelik bombalı saldırının görüntülerini yayımladı

Türkiye’nin kâğıt üzerinde "terörist örgüt" olarak kabul ettiği Heyet-i Tahrir'uş Şam, bölgeye büyük bir askeri yığınak yapan TSK güçlerinin koruması altında İdlip’teki hükmünü sürdürüyor. AKP-TSK desteğiyle bir cihatçı cennetine dönüşen İdlip’teki cihatçılar da TSK’yi hedef almaktan geri durmuyor

AKP, İdlip’te ektiğini biçiyor: Cihatçılar TSK konvoyuna yönelik bombalı saldırının görüntülerini yayımladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait bir konvoy 13 Mart’ta İdlip’te cihatçıların saldırısına uğradı.

Eylemi üstlenen “Seriyyet Ensar Ebu Bekir es-Sıddık” (Ebu Bekir Sıddık’ın Yardımcıları Seriyyesi) adlı IŞİD bağlantılı örgüt, saldırının görüntülerini paylaştı.

Cihatçı örgüt tarafından yayımlanan videoda İdlip’te yolda seyreden TSK konvoyundaki bir zırhlı aracın yol kenarına yerleştirilen bomba ile hedef alındığı görülüyor.

Örgüt videonun başında, saldırının Ahmed el-Abd adlı çocuğun intikamı için yapıldığını belirtiyor. El-Abd’ın, geçtiğimiz haftalarda Hatay-İdlip sınırındaki köyünde Türk askeri tarafından vurularak öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Aynı örgüt TSK’ye yönelik şu saldırıları da üstlenmişti:

  • 28 Ağustos 2020: Cisr eş-Şuğur yakınlarındaki üsse bombalı araç saldırısı.
  • 7 Aralık 2020: İdlip kuzey kırsalı/Ram Hamdan köyündeki üsse saldırı.
  • 31 Aralık 2020: Maarrat Misrin yakınlarında askeri konvoya EYP ile saldırı.
  • 4 Ocak 2021: İdlip’teki TSK unsurlarına iki ayrı EYP saldırısı.
  • 16 Ocak ve 25 Ocak tarihlerinde ise Türk askerlerine yönelik keskin nişancı saldırıları.

31 Ocak’ta ise İdlip/Ebu Zübeyir bölgesindeki TSK noktasına yönelik saldırıda yaralanan bir asker 2 Şubat’ta yaşamını yitirmiş, ancak saldırıyı üstlenen olmamıştı.

İDLİP’TE TSK’YE YÖNELİK SALDIRIDA BİR ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

TSK cihatçılara kalkan oluyor, cihatçılar TSK’yi vuruyor

Türkiye’nin İdlip’teki askeri varlığı Rusya ve İran’la yapılan bir dizi anlaşmaya dayandırılsa da Şam, bu varlığı hala işgal olarak tanımlıyor.

Rusya da Türkiye’yi, cihatçıların sınırlandırılması ve M4 ve M5 otoyollarında güvenli geçişin sağlanması şeklindeki taahhütlerine uymadığı gerekçesiyle eleştiriyor ve Şubat 2020’de olduğu gibi ağır saldırılarla hedef de alabiliyor.

Ne var ki Türkiye’nin kâğıt üzerinde terörist örgüt olarak kabul ettiği Heyet-i Tahrir’uş Şam, bölgeye büyük bir askeri yığınak yapan TSK güçlerinin koruması altında İdlip’teki hükmünü sürdürüyor. AKP-TSK desteğiyle bir cihatçı cennetine dönüşen İdlip’teki cihatçılar da TSK’yi hedef almaktan geri durmuyor.

Cihatçıların bu etkinliği Rusya’nın TSK’yi hedef aldığı ve AKP’nin açıktan karşı koyamadığı saldırılarının da gerekçesi durumunda. TSK kontrolündeki Suriye toprakları çevresinde askeri yığınak artarken AKP iktidarının bu çelişkisi daha ağır bilançolara davetiye çıkarıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur