ABD Başkanı Biden’dan Türkiye mesajı: “Derin hayal kırıklığı”

Biden, yazılı bir açıklama yayımlayarak Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi “derin hayal kırıklığı” olarak niteledi. Bu açıklamanın iktidar tarafından ABD’ye işbirliğini ilerletmeye yönelik sıcak mesajların gittiği ancak ABD’nin S-400 konusunda somut adım beklediğini duyurduğu bir dönemde yapılması dikkat çekti

ABD Başkanı Biden’dan Türkiye mesajı: “Derin hayal kırıklığı”

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini “derin hayal kırıklığı” olarak niteledi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, yazılı bir açıklama yapan Biden bunun kadınlara şiddeti sona erdirme konusundaki çabalarda geri adım olduğunu kaydetti.

Biden yazılı açıklamasında, “Ülkeler kadınlara yönelik şiddetin sona ermesi konusundaki taahhütlerini güçlendirmeli ve yenilemeli, kadınları korumaya yönelik ve ihlal edenleri sorumlu tutan uluslararası anlaşmaları reddetmemeli” dedi.

Amerika Başkanı, “Bu küresel çapta kadınlara karşı şiddeti sona erdirme konusundaki uluslararası hareket için cesaret kırıcı bir geri adım” nitelemesinde de bulundu.

Erdoğan sıcak mesajlar verirken Biden neden tepkili?

İktidarın tüm girişimlerine ve işbirliğini ilerletme yönündeki sıcak mesajlarına rağmen Tayyip Erdoğan’la hala doğrudan temas kurmayan Biden yönetiminin, Rus S-400 füze sistemlerinden vazgeçildiği konusunda net adım beklediği ifade ediliyor.

Erdoğan, Suriye krizinin başlangıcının 10. Yılında ABD’li Bloomberg’e bir makale yayımlatmış ve Batı ülkelerini Türkiye’ye destek vermeye çağırmıştı.

Tayyip Erdoğan imzasıyla çıkan “Batı Suriye’deki iç savaşı bitirmek için Türkiye’ye yardım etmeli” başlıklı makalede, Suriye’ye ilişkin olarak Batı’nın önünde duran en hassas seçeneğin “Türkiye’ye destek vermek ve minimum harcama ve maksimum etki ile Suriye’de çözümün bir parçası olmak” olduğunu savunmuştu.

Savunma Bakanı Hulusi Akar da iki gün önce ABD’ye çağrıda bulunarak Suriye’de YPG yerine Türkiye ile işbirliği yapmaları gerektiğini söylemişti.

“Kurnazlıkla ya da şirinlikle çözülebilecek bir konu değil”

Öte yandan ABD, S-400’ler konusunda artık kesin adım bekliyor. 19 Mart günü Türkiye basınından bir grup gazeteci ile buluşan ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, davet edilen gazetecilerden Gazete Duvar yazarı Cansu Çamlıbel’in aktarımına göre meselenin artık şirinlik ya da kurnazlıkla çözülemeyeceğinin altını çizmiş, şunları söylemişti:

“Ocak sonunda yürürlüğe giren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası bir çözümün ancak Türkiye’nin S-400’lere sahip olmamasını öngörüyor.

Burada altını çizmek isterim ki, bu kurnazlıkla ya da şirinlikle çözülebilecek bir konu değil. Amerikan yasası Kongre’ye Türkiye’nin S-400 sistemine sahip olmadığını ispatlamamızı talep ediyor. Çalışma grubu ya da başka bir diyalog yöntemi bu meseleye yanıt vermek durumunda, yani Türkiye’nin bu sisteme sahip olup olmadığına. Bu ABD yönetimi açısından kişisel bir konu değil, yasal bir zorunluluk.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur