8 Mart Kadın Platformu’ndan 6 Mart’ta Kadıköy çağrısı

İstanbul'da 8 Mart Kadın Platformu, "Pandemi boyunca kadın dayanışmasıyla birbirimizin çaresi olan bizler, yine birbirimizden güç almak için; emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, hayatımız bizimdir demek için; kadın dayanışmasını büyütmek için; ‘Özgürlüğümüzü kazanacağız’ sesini yükseltmek için bu sene 6 Mart’ta, Kadıköy’de Büyük Kadın Buluşmasındayız!" diyerek 6 Mart'ta Kadıköy'e çağrı yaptı

8 Mart Kadın Platformu’ndan 6 Mart’ta Kadıköy çağrısı

İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu, “Pandemi boyunca kadın dayanışmasıyla birbirimizin çaresi olan bizler, yine birbirimizden güç almak için; emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, hayatımız bizimdir demek için; kadın dayanışmasını büyütmek için; ‘Özgürlüğümüzü kazanacağız’ sesini yükseltmek için bu sene 6 Mart’ta, Kadıköy’de Büyük Kadın Buluşmasındayız!” diyerek 6 Mart’ta Kadıköy’e çağrı yaptı.

Açıklamada şunlar öne çıktı:

Patriyarkanın, Saray rejiminin, sömürünün ve erkek şiddetinin karşısında, hayatımızı ve haklarımızı savunmaktan vazgeçmedik. Ekonomik ve siyasal krizin faturasının biz kadınlara kesilmesini, salgının bizleri evlere kapatmasını kabul etmedik. Bu direncimizi ve ısrarımızı yanımıza alarak, eşit ve özgür bir yaşam için sizleri Kadıköy’de bir araya gelmeye, Büyük Kadın Buluşmamıza çağırıyoruz.

“Asla vazgeçmeyen kadınlar 6 Mart’ta bir araya geliyor”

Geçtiğimiz yıl boyunca ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demekten vazgeçmedik, her bulduğumuz fırsatta da söylemekten vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 Sayılı Kanun’u, önleme ve koruma kararlarını uygulamayan erkek-devlete “Suçlu sensin!” diyen kadınlar olarak; şiddet faili erkeklerin cezasız bırakıldığını, devlet eliyle kızkardeşlerimizin kaybedildiğini gören ve birbirinden asla vazgeçmeyen kadınlar olarak 6 Mart’ta bir kere daha bir araya geliyoruz! Erkek şiddetine karşı hayatını savunduğu için tutsak edilen kadın arkadaşlarımızın sesini sesimize katıyoruz. Özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele eden, prangalarla evlere, ilçelere hapsedilen bütün kadınlar için Kadıköy’deyiz. Çünkü biz ifade, örgütlenme, hak arama ve hayatına sahip çıkma özgürlüğümüzü istiyoruz!

“Atanmış değil seçilmiş kimliklerimizle LGBTİ+’lar olarak bir araya geliyoruz”

Devlet eliyle yok sayılmaya, hedef gösterilmeye çalışılan ama “Alışın, burdayız, her yerdeyiz!” demekten bir an olsun vazgeçmeyen LGBTİ+’lar olarak, atanmış değil seçilmiş kimliklerimiz ve aşklarımızla heteropatriyarkaya karşı mücadele eden LGBTİ+’lar olarak bir araya geliyoruz. Translar başta olmak üzere tüm LGBTİ+’lara yönelen devlet şiddetine ve devlet eliyle yerinden etmeye karşı birlikte direniyoruz. Erkek-devletin fobiyi ve kadın düşmanlığını büyüttüğünü görüyoruz. Hayatlarımızı birlikte savunmak, özgürlüğümüzü birlikte kazanmak için Kadıköy’de buluşuyoruz. Çünkü biz nefretin hedefi olmadığımız, özgürce kendimiz olabildiğimiz bir dünya istiyoruz!

Kadınlar 6 Mart’ta Kadıköy’de

Yıllardır 8 Martlarda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, sömürüye ve faşizme karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü ve hayatlarımızı savunmak için Kadıköy’de buluşuyoruz.

İstanbul’un dört bir yanından kadınlar 6 Mart saat 16.00’da Kadıköy, Beşiktaş İskelesi’nde Büyük Kadın Buluşması’nda olacağız. Dünyayı yerinden oynatacağız. Özgürlüğümüzü kazanacağız.

Kadınlardan 3 ve 4 Mart’ta sosyal medya eylemi

Kadınlar 3 Mart ve 4 Mart’ta sosyal medya eyleminde olacaklarını ayrıca açıklayarak 6 Mart’ta Kadıköy’e çağrı yapacaklarını duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur