Veganlardan Boğaziçi direnişine destek: “Yeryüzüne, hayvana, insana özgürlük!”

"Boğaziçi direnişini baskılamak ve sindirmek amacıyla hukuksuzca esir tutulan tüm arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalı, serbest kalıncaya dek talepleri doğrultusunda kendilerine sağlıklı vegan yemek düzenli olarak temin edilmelidir"

Veganlardan Boğaziçi direnişine destek: “Yeryüzüne, hayvana, insana özgürlük!”

Hayvan Özgürlüğü Kolektifi, Hayvan Hakları Meclisi, Hayvan Özgürlüğü Komitesi, Hayvan Hakları İzleme Komitesi ve Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi yaptıkları ortak açıklamayla Boğaziçi direnişine destek verdi. 11 kişinin tutuklanıp, onlarca kişinin ev hapsine mahkum edildiğini hatırlatan vegan örgütleri, hak mücadelesinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı ve demokratik taleplerin dikkate alınmadığı bu süreçte direnen arkadaşlarının yanında olduklarını vurguladı.

Açıklamada “Biz veganlar; kolluk kuvvetlerinin baskı ve yıldırma aracı olarak kullanıldığı, hak mücadelesinin manipülatif söylemlerle itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı, demokratik taleplerin dikkate alınmadığı bu süreçte elbette ki üniversitelerde demokrasiyi savunan, bunun için örgütlenen ve ifade özgürlüğünü kullanan, iktidarın şiddetine karşı direnen arkadaşlarımızın yanındayız!” denildi.

“Şilan Delipalta’nın sağlıklı vegan yiyeceğe ulaşması temel insan hakkıdır”

Dikkat çekmek isteriz ki hukuksuzca tutuklanan vegan arkadaşımız Şilan Delipalta gibi, gözaltında tutulan ya da tutuklanan tüm vegan arkadaşlarımızın sağlıklı vegan yiyeceğe ulaşması temel insan hakkıdır ve devlet tarafından korunmak zorundadır. Ne var ki devlet, hayvan yemeyi ve sömürmeyi reddeden yurttaşlarına uygun yiyecek temin etmediği gibi; bu süreçte gözaltındaki arkadaşlarımıza götürdüğümüz vegan yiyecekleri ulaştırmamıza dahi keyfi olarak engel olmuştur!” diye devam eden ekoloji örgütleri, bütün keyfi uygulamalara ve hukuksuzluklara ilaveten arkadaşlarının bir de açlıkla sınanmasını, işkence görmesini kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Boğaziçi direnişini baskılamak ve sindirmek amacıyla hukuksuzca esir tutulan herkesin bir an önce serbest bırakılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Serbest kalıncaya dek talepleri doğrultusunda kendilerine sağlıklı vegan yemek düzenli olarak temin edilmelidir” denildi.

Açıklama şöyle sonlandırıldı:

Faşizmin, kapitalizmin, türcülüğün ve patriyarkanın ezdiği, yok saydığı, işkence ettiği, öldürdüğü, sömürdüğü her canlının yanında; bunları dayatan sistemin karşısında olduğumuzu buradan bir kez daha haykırıyoruz. 12. Cumhurbaşkanının, kayyumlarının ve işkenceci polislerinin dayattığı örgütsüzlüğün ve korku ikliminin üzerine umudun ateşiyle ve kenetlenerek yürüyoruz. Yeryüzüne, hayvana, insana özgürlük!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur