Üniversiteli kadınlar Ankara Emniyeti’ndeki şiddet ve taciz faili polisleri #SaklıKalmayacak diyerek ifşa etti

Ankara Kuğulu Park'ta 16 Şubat'ta "Kadın üniversitesi istemiyoruz!" diyerek bir araya gelen kadınlara polis saldırmıştı. 10'a yakın üniversiteli kadın, “Makbul kadın değiliz, direnişin en önündeyiz!” diyerek Kuğulu Park'ta buluştukları sırada gözaltına alınmıştı. Üniversiteli Kadın Kolektifi, Ankara Emniyeti'ndeki şiddet ve taciz faili polisleri Twitter'da yaptıkları seride ifşa etti

Üniversiteli kadınlar Ankara Emniyeti’ndeki şiddet ve taciz faili polisleri #SaklıKalmayacak diyerek ifşa etti

16 Şubat tarihinde Ankara’da “Kadın üniversitesi istemiyoruz” eylemine polis saldırmış, 10’a yakın üniversiteli kadın darp edilerek gözaltına alınmıştı. Üniversiteli kadınlar polis terörünü, işkence ve tacizi ifşa etti. Üniversiteli Kadın Kolektifi, saldırıda öne çıkan tacizci polisleri Twitter’da yaptıkları seride ifşa etti.

Kadınlar şiddet ve taciz faili polisleri teşhir etti

Polis eylem için toplanan kadınları çembere alıp darp etti. Tecavüz tehdidiyle gözaltına almaya çalıştıkları kadınlar, polise direndi. Eylemde gözaltına alınan kadınlardan biri iki gün sonra polis tarafından kaçırılarak tehdit edildi.

Fotoğraf almak isteyen basına polis kalkanı

O sırada görüntü almak isteyen gazeteci Demet Aran’ın görüntü alması engellendi. Polis, Aran’ın görüntü almasını kalkanlarıyla engelledi.

İşkenceci, tacizci polisler teşhir edildi

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin paylaşımlarına göre, yeşil montlu sivil polis, gözaltı aracı içerisinde bir kadının üzerine çıkıp ters kelepçe yapmaya çalıştı. Direnen kadını darp etmeye başladı.

Kuğulu Park’taki eylemde bir kadın polis direnen kadınlara tokat attı.

Aynı eylemde bir başka polis ise birçok kadına şiddet uygulayarak kişisel telefonuyla kadınların fotoğrafını çekerek kadınları fişledi.

Kadınlar aşağıdaki fotoğrafta bulunan polis amirini gözaltındaki işkence ve tacizden sorumlu tuttu.

Üniversiteli kadınlar, cinsel tacizi yapan polisin yelek numarasını ise “Eylem sırasında kadın arkadaşımıza ters kelepçe yapan ve darp eden polisin giydiği yelek numarası 2203 ya da 2208’dir” ifadeleriyle duyurdu.

Daha önce de birçok eylemde kadınları darp ve taciz eden fail polislerden birinin ismi Mukadder Kardiyen olarak açıklandı.

Kadınlar, daha önce Suruç anmalarında da kadınlara yoğun şiddet uygulayan kişiyi de açıkladı.

Kadınlar seriyi, “Görüldüğü gibi gözaltı anında basının çekim yapmasını engelleyip, gözaltı aracında, polis barikatının arkasından Anayasal insan haklarımız çiğnenmektedir. Kadınların can güvenliği kalmamıştır. Biz kadınlar artık susmuyoruz: Ankara Emniyeti’nde birçok şiddet faili, tacizci var!” ifadeleriyle bitirdi.

Kadınlar #SaklıKalmayacak dedi

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin başlattığı seri ile insanlar Twitter’da #SaklıKalmayacak etiketiyle polis tacizi ve şiddetini anlatmaya başladı.

Polis tacizi ve şiddetini #SaklıKalmayacak etiketi altında teşhir eden kadınlar birbirine güç verdi.

İlgili Haber: ANKARA’DA ÜNİVERSİTELİ KADINLARIN, “KADIN ÜNİVERSİTESİ İSTEMİYORUZ” EYLEMİNE POLİS SALDIRISI: GÖZALTILAR VAR

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur