Ulaş Bardakçı, ölümünün 49’uncu yılında Ankara sokaklarında: “Ulaş Bardakçı kavgamızda yaşıyor”

19 Şubat 1972’de kuşatıldığı evde polislerle girdiği çatışmada katledilen THKP-C’nin kurucu önderlerinden Ulaş Bardakçı, devrimciler tarafından Ankara'da anıldı

Ulaş Bardakçı, ölümünün 49’uncu yılında Ankara sokaklarında: “Ulaş Bardakçı kavgamızda yaşıyor”

THKC, Türkiye halkının bağımsızlık özlemini dile getirmiş, kurtuluşun ilk kıvılcımını yakmıştır.

THKC, Türkiye halkının kurtuluşu yolunda bundan böyle de savaşını sürdürecek ve zaferi kazanacaktır.

Yaşasın bağımsız ve demokratik Türkiye için savaşanlar!

Ulaş Bardakçı

Emperyalizme ve faşizme karşı sosyalizm ve devrim mücadelesinin sembol ismi Ulaş Bardakçı, katledilişinin 49. yılında, devrimciler tarafından “Ulaş Bardakçı kavgamızda yaşıyor” yazılı pankartlar ile anıldı.

Ulaş Bardakçı kimdir?

1947 yılında Nevşehir’in Hacıbektaş kasabasında doğan Ulaş Bardakçı, ODTÜ’de okuduğu yıllarda dönemin ABD Büyükelçisi Robert Komer’in makam aracının ODTÜ yerleşkesinde ateşe verildiği eylemin düzenleyicelerinden biriydi.

Dönemin pek çok devrimci önderinde de yer aldığı Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) içindeki tartışmalara aktif biçimde katıldı. Gençlik hareketinde Milli Demokratik Devrim (MDD) tezlerinin etkisinin artmasında ve Devrimci Gençlik’in inşasında önemli bir rol oynadı ve devrimin ancak savaşçı bir partiyle mümkün olabileceğini savundu.

Devrimci Gençlik hareketinden sonra Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi’nin (THKP-C) kuruluşuna katıldı ve partinin tezlerinin oluşmasında etkili oldu. THKP’nin ilk genel komitesinde yer aldı.

Bardakçı, 12 Şubat 1971’de Ankara’da Küçükesat Ziraat Şubesi soygununa katıldı. Bu soygun, THKC’nin ilk silahlı eylemi sayılıyordu. Daha sonrasında ise Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir ile birlikte 5 Nisan 1971’de ünlü sermayedar Mete Has’ın, 17 Mayıs 1971’de de İsrail Başkansolosu Efraim Elrom’un kaçırılması eylemlerinde yer aldı.

Tutuklanıp girdiği Kartal-Maltepe Askeri Cezaevi’nden 29 Kasım 1971’de Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna ve Ziya Yılmaz ile birlikte firar etti.

Polis, 19 Şubat 1972 sabahı Bardakçı’nın Arnavutköy’de bulunan evine baskın yaptı. Bardakçı, polisin baskınına silahıyla karşılık verdi ve girdiği çatışmada katledildi. Bardakçı yaşamını yitirdiğinde 25 yaşındaydı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur