Suçu üniversiteyi savunmak: ALES sınavına elinde kelepçe, etrafında silahlı kolluk ordusuyla girdi

"Çete liderlerine bu kadar güvenlik tedbiri almadınız. Uyuşturucu, fuhuş baronlarını, kadın katillerini, çocuk katillerini bu kadar tehlikeli görmediniz. Bir üniversite öğrencisini silahlı-silahsız 12-15 görevli ile kuşatıp sınava sokuyorsunuz"

Suçu üniversiteyi savunmak: ALES sınavına elinde kelepçe, etrafında silahlı kolluk ordusuyla girdi

Boğaziçi direnişiyle dayanışma eylemlerinde tutuklanan üniversitelilerden Anıl Akyüz, ALES sınavına çok sayıda silahlı kolluk eşliğinde kelepçeli olarak götürüldü.

AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atandığı Boğaziçi Üniversitesi’nde süren direnişe destek için 2 Şubat’ta Kadıköy’de düzenlenen eylemde gözaltına alınan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta çıkarıldıkları mahkemede tutuklanmıştı.

Bu ülkenin gençlerine böyle muamele edemezsiniz”

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Dr. Fatma Pınar Arslan, görev aldığı ALES sınavında tanık olduğu manzarayı Twitter hesabından paylaştı.

Çete liderlerine bile böyle muamele edilmezken bir üniversite öğrencisinin sınava çok sayıda silahlı kolluk eşliğinde kelepçeli olarak götürülmesine tepki gösteren Arslan, paylaşımını “Bu ülkenin gençlerine böyle muamele edemezsiniz. Bizlere bunu izlettiremezsiniz. Ülkem adına, üniversite adına utanç içindeyim” sözleriyle bitirdi.

Arslan’ın paylaşımlarının tamamı şöyle:

Uzun bir aradan sonra ÖSYM sınavında görev aldım, ALES’te. Görev aldığım okulda her zamanki gibi görevli polislerin yanı sıra, bahçede silahlı jandarma dolaşıyordu. Bilin bakalım niye? Boğaziçi eylemlerinde tutuklanan üniversite öğrencisi Anıl Akyüz sınava giriyor diye.

Anıl’ı kelepçe ile okula soktular. Engelli adayların bir sınıfta tek kişi olarak sınava girdikleri bir okuldu, yedek sınıflardan birini de Anıl’a ayırmışlar. ÖSYM’nin görevlisi olan iki kişi dışında 6 kişi Anıl’ın girdiği sınıfın içinde ve kapısında bekledi.

Çete liderlerine bu kadar güvenlik tedbiri almadınız. Uyuşturucu, fuhuş baronlarını, kadın katillerini, çocuk katillerini bu kadar tehlikeli görmediniz. Bir üniversite öğrencisini silahlı-silahsız 12-15 görevli ile kuşatıp sınava sokuyorsunuz.

Ben kelepçeyle sınava giren öğrenci görmek istemiyorum; utanıyorum bundan. Bu ülkenin gençlerine böyle muamele edemezsiniz. Bizlere bunu izlettiremezsiniz. Ülkem adına, üniversite adına utanç içindeyim.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur