“Saros’ta yürütmeyi durdurun”

Saros Gönüllüleri Dayanışması avukatı Bülent Kaçar, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ tarafından yapımına başlanan Saros FSRU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’nde yürütmeyi durdurma kararı alınması için Edirne İdare Mahkemesi’ne yeniden başvurdu. 3 ayrı bilirkişi heyetinin olumsuz rapor verdiği projenin inşaatı ise devam ediyor

“Saros’ta yürütmeyi durdurun”

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ tarafından yapımına başlanan Saros FSRU Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’nde 3’üncü bilirkişi heyeti raporunda da “yapılamaz” kararının çıkması rağmen bölgede proje inşaatı devam ediyor. Saros Gönüllüleri Dayanışmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı açtığı davanın avukatı Bülent Kaçar, Edirne İdare Mahkemesi’ne proje inşaatının durdurulması amacıyla yeniden başvurdu.

Edirne Gündem Gazetesi’nden Uğur Akagündüz’ün haberine göre, Bülent Kaçar, başvuru dilekçesinde bilirkişi raporunda tespit edilen olumsuzluklara yer verirken, rapordaki olumsuzluklardan sadece birinin dahi ÇED Olumlu kararının iptali için yeterli olacağını belirtti. Kaçar, müvekkillerinin tapulu arazilerinde, denizel ortamda ve kıyı alanlarında hafriyat ve inşaat çalışmaları devam etmesi nedeniyle daha fazla telafisi imkansız zararların doğmaması için Edirne İdare Mahkemesi’nden öncelikle yürütmeyi durdurma kararı verilmesini talep etti. Kaçar, yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin yanı sıra davanın kabulü ile yargılama masrafları ve vekâlet ücretinin de davalı bakanlığa yüklenmesine karar verilmesini istedi.

Ne olmuştu?

Saros Gönüllüleri Dayanışmasının Edirne İdare Mahkemesi’nde ilk açtığı davanın bilirkişi raporunu hazırlayan ve 10 bilim insanından oluşan heyet, projenin bölgede yapılamayacağına karar vermişti. Rapora rağmen yeniden ÇED süreci başlatılan projeye karşı Saros Gönüllüleri Dayanışması, Çevresel Etki Değerlendirme raporunun iptali ve imar planlarının iptali için Edirne İdari Mahkemesi’nde dava açmıştı. 9 ve 11 Kasım 2020’de 2 ayrı bilirkişi heyetinin bölgede incelemelerde bulunmasının ardından raporlar açıklanırken; her 2 bilirkişi heyeti de projeye ‘yapılamaz’ kararı vermişti.

Kaynak: Edirne Gündem Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur