San Francisco’da Boğaziçi direnişiyle dayanışma eylemi

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının çağrısıyla gerçekleşen gösteriye çok sayıda öğrenci, demokrat, özgürlükçü, akademisyen ve insan hakları savunucusu Türkiyeli ve Amerikalı katıldı

San Francisco’da Boğaziçi direnişiyle dayanışma eylemi

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı sürdürülen direnişle dayanışma eylemleri yurtdışında da sürüyor. Direnişe bir selam da ABD’de sol muhalefet hareketlerinin etkin olduğu San Francisco’dan geldi. Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının çağrısıyla 7 Şubat Pazar günü gerçekleşen gösteriye çok sayıda öğrenci, demokrat, özgürlükçü, akademisyen ve insan hakları savunucusu Türkiyeli ve Amerikalı katıldı.

Boğaziçi direnişine yönelik baskılar ABD’de de dikkatle izleniyor. Barış Akademisyenleri’nin KHK ile ihraç edilmesinden sonra Boğaziçi direnişi ile birlikte Türkiye’deki üniversitelerin düşürüldüğü durum bir kez daha ilgi konusu.

San Francisco’daki destek eyleminde katılım çağrıcıların beklentisinin üzerindeydi. Sadece akademik çevre ve sol muhalefet üyeleri değil, Türkiye’nin tehlikeli bir çöküşe hızla ilerlediğinden kaygılanan Türkiye kökenli çok sayıda kişi de destek gösterisine katıldı.

Eylemciler, “Kayyum istifa”, “Asla aşağıya bakmayacağız”, “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganlarıyla Boğaziçi direnişçilerini selamladı.

“Direnenlere selam olsun!”

Eylemde okunan bildiri:

Bugün burada San Francisco ve Körfez Bölgesinde yaşayan Boğaziçi mezunları olarak akademinin özerk yapısını korumak adına 4 Ocak’tan bu yana üniversite kampüsümüzde protestolarını sürdüren Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile dayanışma amacıyla bir araya geldik.

Sidney’den New York’a, Berlin’den Dubai’ye dünyanın dört bir yanında Boğaziçi mezunlarının bir araya gelip bu direnişe destek veriyor olması bizi inanılmaz gururlandırıyor.

Bize destek amaçlı burada bulunan Türkiyeli ve Amerikalı dostlarımızın varlığına ayrıca müteşekkiriz. Kırılgan demokrasimizi canlı tutmak ve akademinin özerkliğini korumak adına verilen mücadelede yer aldığınız için minnettarız.

4 Ocak’ta yapılan antidemokratik rektör atamasına karşı direnenlere selam olsun! Bugün bizi biz yapan değerlere katkıda bulunan, bize hala ilham veren hocalarımıza selam olsun! Her gün her koşulda sırtlarını Rektörlük Binası’na dönerek protestolarına devam ediyorlar.

Polis şiddetine rağmen direnişlerini sürdüren Z kuşağı öğrencilerine selam olsun!

Şimdi sizlere Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, Boğaziçi Üniversitesi için Mezunlar Girişimi, Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Girişimi ve Boyut’un ortak kaleme aldıkları bildiriyi okumak istiyorum.

Biz, halkız…  Elitist değil!

Boğaziçi Üniversitesi Mezun Toplulukları Çağrısı

Bizler; akademisyen, girişimci, sanatçı, araştırmacı, yönetici, sporcu, esnaf, çiftçi, sivil toplum gönüllüsü, kamu ve özel sektör emekçileriyiz.  Ülkemizde ve yurtdışında çalışan, üreten; Türkiye ve dünya için her alanda değer yaratan on binlerce Boğaziçiliyiz.

Bizler, Boğaziçi Üniversitesi’ne ülkemizin dört bir yanından ve toplumun her kesiminden emeğimizle geldik.  Bu üniversitede eleştirel ve özgür düşünceyi, farklılıklara saygı duyup birlikte yaşamayı, karşıt düşüncelerden korkmamayı, yapıcı tartışmayı ve uzlaşmayı, öğrenci kulüplerinde dayanışmayı ve sorumluluk almayı öğrendik.

Bizler, ancak özgür, demokrat ve özerk öğrenim ortamlarında yetişen bireylerin, ülkemizi gelişim ve refah hedeflerimize ulaştıracağına inanıyoruz.  Bu nedenle, Boğaziçi Üniversitesi mezun toplulukları olarak, haklı taleplerini barışçı protestolarla ifade eden akademisyenlerimizin, idari kadromuzun ve öğrencilerimizin yanındayız; aşağıda yer alan haklı taleplerin takipçisiyiz:

  • Demokratik haklarını kullanırken şiddete uğrayan, tutuklanan ve ev hapsinde tutulan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını,
  • Kampüsümüzde buluşma ve uzlaşma imkanlarını engelleyen, kapsayıcı yaklaşım ve çözümlerin önüne geçen polis mevcudiyetine son verilmesini,
  • Bu süreçte akademisyenlerin ve öğrencilerin haklı taleplerini ifade etmeleri sebebiyle karalanmalarının ve hedef gösterilmelerinin önüne geçilmesini,
  • Üniversitemizin etik değerleri arasında yer aldığı üzere, tüm öğrencilerimize din, dil, ırk, etnik köken, fikir, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, bedensel engel ve benzeri özellikler nedeniyle ayrımcılık ve önyargıya yer vermeden adil ve eşit davranılmasını talep ediyoruz.

Üniversitemizin, bir buçuk asrı aşkın gelenek ve kültürüne uygun olarak özerk yönetim anlayışının korunmasını ve Türkiye’deki tüm üniversitelerde en kısa zamanda tüm bileşenlerin sürece dahil edildiği demokratik bir seçim sistemine geçilmesini savunuyor ve bu süreçte çözüme yönelik tüm desteği vermeyi taahhüt ediyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği
Boğaziçi Üniversitesi için Mezunlar Girişimi
Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği
Boyut

Eylemde dayanışma etkinliklerinin süreklileştirilmesi, Kaliforniya üniversitelerinde konuyla ilgili bilgilendirme ve destek yapılması önerileri dile getirildi.

Sendika.Org/San Francisco (Mehmet Bayram)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur