Porsuk Çayı’ndaki balık ölümlerinin sebebi tarımsal ilaçlama mı, ısı değişimi mi?

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Yönetim Kurulu üyeleri Porsuk Barajı, Porsuk Çayı ve buralardaki balık ölümleri ile ilgili bilgi edinmek ve fikir alışverişinde bulunmak üzere Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü ziyaret etti. ESÇEVDER üyeleri Porsuk çayındaki balık ölümleri hakkında da bilgi aldı

Porsuk Çayı’ndaki balık ölümlerinin sebebi tarımsal ilaçlama mı, ısı değişimi mi?

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Yönetim Kurulu üyeleri Porsuk Barajı, Porsuk Çayı ve buralardaki balık ölümleri ile ilgili bilgi edinmek ve fikir alışverişinde bulunmak üzere Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Çelik, yapılan görüşmede, Eskişehir’in içinden geçen tarımsal sulamada kullanılan ve şehrin tek su kaynağı olan Porsuk’ta belli periyotlarda numunelerin alınıp incelendiğini belirtti.

Çelik, Porsuk’tan alınan numunelerin eski su arıtma tesisleri çıkışı da dahil olmak üzere kabul sınırları içinde olduğunu ancak Çavlum ve sonrası yerleşim yerlerinde sudaki oksijen miktarının azaldığını, tarım ve hayvancılık kaynaklı azot miktarının da arttığı bilgisini paylaştı. Çelik ayrıca Porsuk’a evsel ve kimyasal atıkların karışmadığını ancak tarımsal kirliliğinin arttığını ifade etti.

Çelik, Porsuk’taki balık ölümleri için “Porsuk’taki balık ölümlerine tarımsal ilaçlama ya da ısı değişimi neden olmuş olabilir” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur