Pervin Buldan: “Soylu efendi bak iyi dinle! Sana televizyonlarda gösterdiğin fotoğrafın hikâyesini anlatayım”

"Soylu efendi bak iyi dinle! Sana televizyonlarda gösterdiğin fotoğrafın hikâyesini de anlatayım. Kandil fotoğrafları PKK’den silahları bırakacaklarına dair mektupları aldığımız ziyaretlere aittir. Senin genel başkanın Erdoğan da heyecanla bu mektubu bekliyordu" diyen Buldan, "Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz" sözleriyle de iktidara rest çekti

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan’ın gündeminde iktidarın HDP’yi hedef alan açıklamaları ve Garê’de yaşananlar vardı.

Kandil’de PKK yöneticileri ile birlikte yer aldığı fotoğraflarını göstererek kendisini ve HDP’li milletvekillerini hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt veren Buldan, “Soylu efendi bak iyi dinle! Sana televizyonlarda gösterdiğin fotoğrafın hikâyesini de anlatayım. Kandil fotoğrafları PKK’den silahları bırakacaklarına dair mektupları aldığımız ziyaretlere aittir. Senin genel başkanın Erdoğan da heyecanla bu mektubu bekliyordu” dedi.

Süleyman Soylu’nun Erdoğan’ın koltuğuna göz diktiğini  ve iktidarın  Garê’nin intikamını HDP’den almak gibi  önlerine yeni bir yol koyduğunu ifade eden Buldan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Savaşınızı HDP üzerinden yürütmeyin”

Bunların bir fotoğrafçı bakanları var; çözüm sürecindeki fotoğraflarımız üzerinden algı yaratma telaşında. Bu bakan, Erdoğan’ın koltuğuna açıkça göz dikmiş durumda. Kendi içinizdeki koltuk kavgasını açık yapın! Savaşınızı HDP üzerinden yürütmeyin. HDP buna izin vermez.

“O süreç halklarımızın geleceği için fedakârca yürüttüğümüz bir süreçtir”

Buldan, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Erdoğan’ın baş danışmanı Yalçın Akdoğan’ın yer aldığı Dolmabahçe görüşmesinin fotoğrafını göstererek şöyle konuştu:

Bu da Dolmabahçe mutabakatının fotoğrafı. Burada kimin nerede oturacağını belirleyen Erdoğan’dır! O süreç halklarımızın geleceği için fedakârca yürüttüğümüz bir süreçtir. Bugün de olsa tereddüt etmeden aynı fedakârlığı yaparız. Yeter ki tek bir insanın burnu kanamasın.

“Bunlar ne zaman vatan, millet derse gözünüz cebinizde olsun!”

Garê’nin yaşandığı gün, Cumhurbaşkanı kararıyla enerji alanında 3 yeni yandaş şirket daha kuruldu. Kendilerine bir rant kapısı daha açtılar. “Bir yerde tilkiler vaaz vermeye başlarsa gözünüz tavuklarda olsun!” Bunlar ne zaman vatan, millet derse gözünüz cebinizde olsun!

“Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini açıklamazsak namerdiz”

Ne mutlu bize ki çözüm süreci boyunca bu ülkeye cenazeler gelmedi. Ne mutlu bize ki üç yıl boyunca yürüttüğümüz onurlu bir duruş vardı ve bunun arkasındayız. Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz.

“Siz de gideceksiniz”

Ölümler üzerine iktidar kurmak isteyenler bir bir gitti, siz de gideceksiniz. Kürt sorununun çözümsüzlüğünden zafer çıkmaz, iktidar çıkmaz! Bunu anladığınız gün zaten iktidardan gittiğiniz gün olacaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur