Orman içindeki maden sahası iki katına çıkarıldı: Valilik “ÇED gerekli değildir” kararı verdi

Edirne’nin Keşan ilçesi Bahçeköy mevkiinde özel bir şirket tarafından işletilen andezit-bazalt ocağının alan artışı projesine "ÇED gerekli değildir" kararı verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda, ruhsat alanının tamamı orman kapsamında olan projeye, Edirne Valiliği’nin "ÇED gerekli değildir" kararı verdiğini açıkladı. Patlatma işlemi gerçekleştirilecek projede 4,4 hektarlık ocak alanına, 4,6 hektar daha eklenecek

Orman içindeki maden sahası iki katına çıkarıldı: Valilik “ÇED gerekli değildir” kararı verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Müdürlüğü, Edirne’nin Keşan ilçesi Bahçeköy mevkiindeki özel bir şirket tarafından yapılması planlanan Andezit – Bazalt Ocağı Alan Artışı projesi ile ilgili duyuru yaptı. Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Müdürlüğü’nün ÇED duyurularını paylaştığı internet sayfasından yapılan duyuruda; Edirne Valiliği’nin, Andezit-Bazalt Ocağı Alan Artışı projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verdiği açıklandı.

Edirne Gündem Gazetesi’nden Uğur Akagündüz’ün haberine göre, Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2016’da Andezit-Bazalt Ocağı’nın işletilebilmesi için “ÇED gerekli değildir” kararı vermesinin ardından açılan ocağın yaklaşık 4,4 hektar alanında 390 bin ton/yıl kapasiteli Andezit-Bazalt Ocağı işletilmeye devam ediyor. Ruhsat sahasının yaklaşık 9 hektar alan kapladığı ocağın mevcut 4,4 hektarlık çalışma alanına yaklaşık 4,6 hektarlık alan ilavesi yapılarak toplam 9 hektar olan ruhsat alanının tamamında çalışılması planlanıyor.

Bahçeköy göletine 850 metre uzaklıkta

Proje tanıtım dosyasında ruhsat alanının tamamının orman arazisi üzerinde bulunduğu açıklanan projede, ruhsat sahasında açık işletme yöntemi ile patlatmalı üretim çalışmaları yapılacağı ve yılda yaklaşık 390 bin ton andezit-bazalt malzemesi üretileceğine yer verildi. Ruhsat alanının yaklaşık 2 bin 600 metre güneyinde Bahçeköy köyünün, yaklaşık 850 metre güneyinde de Bahçeköy göletinin bulunduğu projenin alanında ise bitkisel toprağın temizlenmesi sonrası malzemenin iş makinası ile alınabilecek yerlerden sökülerek alınacağı, mümkün olmayan alanlarda ise patlatma işlemi yapılacağı belirtildi.

Ruhsat alanının tamamı orman

1/25.000 Ölçekli Onaylı Edirne İl Çevre Düzeni Planı ve Lejantına göre, ruhsat alanının tamamı orman kapsamında yer alıyor. Patlayıcı madde olarak ANFO (yüzde 92 Amonyumnitrat, yüzde 8 fuel oil karışımı) kullanılacağı açıklanan projede günlük üretim miktarı 1.500 ton, taşımada kullanılacak kamyonların kapasitesinin 30 ton olacağı ve günde 50 sefer yapılacağı açıklandı.

Kaynak: Edirne Gündem Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur