Myanmar İşçi Sendikaları Konfederasyonu: “Askeri darbe altında işletilecek üçlü mekanizmalardan çekiliyoruz”

Myanmar İşçi Sendikaları Konfederasyonu CTUM, yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde yönetime el koyan ve olağanüstü hal ilan eden Myanmar ordusu ile herhangi bir işbirliğine gitmeyeceğini açıkladı

Myanmar İşçi Sendikaları Konfederasyonu: “Askeri darbe altında işletilecek üçlü mekanizmalardan çekiliyoruz”

Myanmar İşçi Sendikaları Konfederasyonu CTUM*, yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde yönetime el koyan ve olağanüstü hal ilan eden Myanmar ordusu ile herhangi bir işbirliğine gitmeyeceğini açıkladı.

CTUM Genel Sekreteri Daw Phyo Sandar Soe, yaptığı açıklamada Konfederasyon olarak işçi, işveren ve hükümet taraflarından oluşan bir üçlü mekanizma toplantısına davet edildiklerini, ancak askeri yönetim altında yürütülecek tüm üçlü mekanizmalardan çekildiklerini açıkladı. Açıklamada CTUM’in 2020 yılında gerçekleşen seçim sonuçları ile bu sonuçlara göre kurulacak olan hükümeti tanıdığını; Myanmar’ın demokrasiye geçişine sekte vuracak her türlü girişim ve eylemin karşısında olduğu belirtildi.

“Myanmar ordusunun halkının tutumunu hiçe sayarak yönetime el koymasını kınıyoruz.” denilen açıklamada işçileri ilgilendiren herhangi bir konuda askeri yönetim ile asla işbirliğine gidilmeyeceği vurgulanırken, CTUM’in üçlü mekanizmalardan çekildiği duyuruldu.


*Myanmar İşçi Sendikaları Konfederasyonu CTUM, 1988 kalkışmasının ardından sürgüne gönderilen aktivistler tarafından, 1991 yılında kuruldu. Konfederasyon yöneticileri ancak 2012 yılında ülkeye dönebildi. Myanmar’ın tek ulusal çaplı işçi örgütü olan ve yaklaşık 60.000 üyesi bulunan CTUM, ağırlıkla tarım, maden, ulaştırma, imalat ve inşaat işkollarında örgütlü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur