Marmara Üniversitesi öğrencileri okullarının Recep Tayyip Erdoğan Külliyesine taşınmasını istemiyor

Marmara Üniversitesi öğrencileri, şehir içindeki kampüslerinden çıkartılıp Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi'ne taşınmaları yönündeki dayatmadan rahatsız. Boğaziçi direnişinden ilham aldıklarını belirten üniversiteliler, kampüslerinin ranta açılmasına ve külliye mantığının dayatılmasına itiraz ediyor

Marmara Üniversitesi öğrencileri okullarının Recep Tayyip Erdoğan Külliyesine taşınmasını istemiyor

Marmara Üniversitesi öğrencileri üniversitenin Kenan Evren Kışlası arazisine kurulan Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’ne taşınmasına itiraz ediyor. Üniversiteliler hem kent içindeki mevcut kampüslerin ranta hesaplarıyla gasp edilmesinden hem de kampüsün yerine “külliye” mantığının dayatılmasından rahatsız.

Maltepe Başıbüyük’te bulunan Kenan Evren Kışlası, Marmara Üniversitesi’ne yeni bir kampüs inşası için tahsis edilmişti. Üniversitenin taşınması planlanan yeni yerleşke Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi diye adlandırılmış ve 29 Kasım 2019 tarihindeki temel atma töreni Tayyip Erdoğan’ın ve çok sayıda üst düzey bürokrat ve yetkilinin katılımıyla yapılmıştı. Törende Marmara Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, üniversiteyi 2023 yılında Maltepe’ye taşımayı hedeflediklerini söyleyerek, böylece, üniversitenin İstanbul’un çeşitli ilçelerine dağılmış birimlerini tek bir çatı altında toplamanın mümkün olacağını savunmuştu. Marmara Üniversitesi öğrencileri ise ”Üniversiteler külliye olamaz” diyerek seslerini duyurmaya çalışmıştı.

“Boğaziçi direnişinden güç bulduk”

Marmara Üniversitesi Öğrenci Dayanışması’ndan bir üniversiteli Sendika.Org’a konuşarak bu taşınma dayatmasına neden karşı çıktıklarını anlattı. Marmara Üniversitesi’nin Acıbadem Kampüsü’nde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin depreme dayanıklılık gerekçesiyle Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’ne taşınmak istendiğini belirten üniversiteli bunun gerçek amacı gizleyen bir bahane olduğunu söyledi. Çünkü oldukça kıymetli bir arazide yer alan Göztepe Kampüsü’nde henüz inşa edilen ve dayanıklılık sorunu olmayan İletişim Fakültesi’ni de boşaltarak Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’ne taşımak istiyorlar.

Boğaziçi direnişinden de güç bulduklarını belirten Marmara Üniversitesi öğrencileri, “Bizim rektörümüz kayyum değil ama o da atanmış, kayyum kadar var. Boğaziçi’ndeki hareketlilik bize de teşvik verdi. Tüm kampüsleri ismi herkes tarafından reddedilen Recep Tayyip Erdoğan Külliyesinde birleştirmek istiyorlar. Buradaki amaç öğrencileri şehirden uzaklaştırmak, çoğu üniversitede bu planlanıyor. Biz buna karşıyız” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur