Maltepe Belediyesi işçileri greve başladı: “Belediye, bizi sefalet ücretine razı etmek istiyor”

İstanbul’da CHP’li Maltepe Belediyesi’nin işçileri, 1588 kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamaması üzerine greve başladı. Gülsuyu semtindeki Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi'nde toplanan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler, 24.00 itibarıyla "Bu iş yerinde grev var" yazılı pankartı bina girişine astı

Maltepe Belediyesi işçileri greve başladı: “Belediye, bizi sefalet ücretine razı etmek istiyor”

İstanbul’da CHP’li Maltepe Belediyesi’nin işçileri, 1588 kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamaması üzerine greve başladı. Gülsuyu semtindeki Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi’nde toplanan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler, 24.00 itibarıyla “Bu iş yerinde grev var” yazılı pankartı bina girişine astı.

“Belediye, bizi sefalet ücretine razı etmek istiyor”

İşçilere seslenen Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun “Biz başından beri söylediğimiz gibi bunu masada uzlaşmayla bitirmek istiyoruz. Biz iş barışı bozulmadan, arkadaşlarımızın kaybettiği ücret gelirinin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Bugüne kadar sabırlı bir şekilde geldik. Ancak geldiğimiz noktada belediye yönetimi hiçbir şey vermemek üzere kendini konumlandırmış. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizi sefalet ücretine razı etmek istiyor. Biz buna razı olmayacağız” dedi.

“Taban ücreti brüt 123 liraydı, 125 lira teklif ettiler”

Dolgun, yoksulluk sınırının 8 bin 560, açlık sınırının da 3 bin 267 lira olduğunu belirttiği konuşmasına şöyle devam etti:

14 lira 85 kuruşluk yemek ücretine 2 lira 15 kuruş, 8 lira 50 kuruşluk yol ücretine 1.5 lira zam yapmak istiyor. Taban ücreti brüt 123 liraydı, 125 lira teklif ettiler. Buna da seyyanen 11 lira zam teklifinde bulunuldu. Toplamda elimize geçecek olan net zam bu şartlar altında 215 liradır.

İşçi 125 lira diyor, Başkan Kılıç 1318 lira diyor

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise yaptığı paylaşımda altı aydır süren görüşmelerde idari ve sosyal maddelerde anlaşıldığını, maddi konularda uzlaşılamadığını ifade etti. Kılıç, en düşük 2 bin 800 lira olan maaşın, ikramiyeler hariç yüzde 47 zamla net 4 bin 118 liraya çıkarılmasını teklif ettiklerini ancak sendikanın reddettiğini söyledi.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur