LGBTİ+’lar pandemi döneminde sosyal hizmetlere erişebiliyor mu?

Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) COVID-19 pandemisi sürecinde LGBTİ+'ların sosyal hizmetlere erişimi hakkında bir araştırma raporu yayımladı

LGBTİ+’lar pandemi döneminde sosyal hizmetlere erişebiliyor mu?

Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) COVID-19 pandemisi sürecinde LGBTİ+’ların sosyal hizmetlere erişimi hakkında bir araştırma raporu yayımladı.

Pandemi süreci ile birlikte toplumda var olan kırılganlıkların daha fazla derinleşmeye ve görünür olmaya başladığına dikkat çekilen raporda “Bu süreçte, LGBTİ+’lar daha da kırılgan bir topluluk haline gelerek, yaşam hakkı başta olmak üzere sosyal hizmetlere (barınma, sosyal yardım, psiko-sosyal destek ve şiddet sonrası destek mekanizmalarına erişim) erişim ile ilgili ciddi sorunlar yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor” denildi.

Türkiye’nin farklı coğrafyalarında yaşayan 856 LGBTİ+ araştırmaya dahil edildi. Farklı şehirlerden ve ilçelerden araştırmaya katılım sağlanması, çalışma kapsamında elde edilen verilerin güvenirliğinin de yüksek olmasını sağladı.

LGBTİ +’ların sosyal hizmetlere erişimde yaşadığı sorunlara ve bu sorunların özelinde kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin konumunun nasıl olduğuna yer veren bu rapor, LGBTİ+’ların sosyal hizmetlere erişim ile ilgili cinsel yönelim ya da cinsel kimlikleri nedeniyle herhangi bir hizmete başvuruda ayrımcılığa maruz bırakılabileceklerini sıklıkla düşündüklerini gösteriyor.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur