“LGBTİ+’lar Boğaziçi Üniversitesi’nde her zaman vardı, varlar ve var olacaklar”

Boğaziçi Üniversitesi mezunu LGBTİ+’lar yayımladıkları açıklamayla herkesi ayrımcılığa karşı LGBTİ+ var oluşlarla dayanışmaya ve yaşamdan yana tavır almaya çağırdı

“LGBTİ+’lar Boğaziçi Üniversitesi’nde her zaman vardı, varlar ve var olacaklar”

Boğaziçi Üniversitesi mezunu LGBTİ+’lar, kayyum rektör karşıtı direnişi ve LGBTİ+’ları hedef alan saldırılara karşı yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı yürütülen mücadele boyunca başta üniversite özerkliği olmak üzere; cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ve dışavurum temelli ayrımcılığa karşı korunma hakkı, ifade özgürlüğü, toplanma ve örgütlenme özgürlükleri, seyahat özgürlüğü, eğitim hakkı, bedensel ve ruhsal bütünlüğün korunması hakkı, konut dokunulmazlığı ve diğer pek çok hak ve özgürlüğün ihlal edildiği belirtildi.

“Bir arada olma hikâyemiz 1990’lara uzanıyor”

Üniversitenin tüm bileşenlerinin yanında olduklarını belirten Boğaziçi Üniversitesi mezunu LGBTİ+’lar, sözlerinin devamında Boğaziçi’ndeki örgütlenme tarihlerine kısaca değindi:

Görünür olsun ya da olmasın, LGBTİ+’lar Boğaziçi Üniversitesi’nde her zaman vardı, varlar ve var olacaklar! Üniversite kampüsünde örgütlenme, bir arada olma hikayemizin de 1990’lara uzanan bir geçmişi var: Öğrenci dayanışma topluluğu LeGaTo (Lezbiyen Gay Topluluğu)’dan, 2010’lu yılların Heteroseksizm Karşıtı Öğrenci Topluluğu Boğaziçi luBUnya’ya kadar, kampüste resmi öğrenci kulübü statüsü olmadan da, bir arada varolduk. Bütün bu tecrübelerin yarattığı birikim ve kolektif özgüven, B.Ü. LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nü mümkün kıldı. B.Ü. LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün resmi adaylık sürecinin kaldırılması, kurum içi teamüllere ve temel insan haklarına uymadığı gibi, gerçekler üzerine kurulu bir karar da değildir.

“Ayrımcılığa karşı LGBTİ+’larla dayanışmaya”

Boğaziçi Üniversitesi Mezunu LGBTİ+’lar, “Ayrımcılığa karşı bir arada yaşama kültürünün mümkün olduğu kampüs yaşantımızdan, geçmiş deneyimlerimizden ve geleceğe dair eşitlikçi tahayyülümüzden vaz geçmiyoruz! Herkesi ayrımcılığa karşı LGBTİ+ var oluşlarla dayanışmaya; atanamayan hakikatten güç alarak bir arada yaşamdan yana tavır almaya çağırıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur