Köylüler hukuksuz sondaj çalışmasını durdurdu: “Malatya’da vahşi madencilik istemiyoruz!”

Kentte yüzlerce maden projesi için başvuruların yapıldığını ancak sürecin ne şeffaf ne de hukuka uygun şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Malatya Çevre Platformu temsilcileri, maden şirketlerinin rezerv tespiti için halkı bilgilendirmeden yürüttükleri sondaj çalışmalarına karşı hukuki süreci başlattıklarını, köylerdeki ihlallerin de peşini bırakmayacaklarını belirtti

Köylüler hukuksuz sondaj çalışmasını durdurdu: “Malatya’da vahşi madencilik istemiyoruz!”

Malatya Çevre Platformu üyeleri, 5 Şubat Cuma günü Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Şotik köyünde bir açıklama yaparak hukuksuz sondaj çalışmalarına karşı uyardı. Bir önceki gün DSİ’ye ait arazide sondaj yapmak için bölgeye giden ekiplerin DSİ arazisi dışında bir yurttaşın arazisinde sondaj yaptığı fark edilince köylüler çalışmayı engellemişti.

Kentte yüzlerce maden projesi için başvuruların yapıldığını ancak sürecin ne şeffaf ne de hukuka uygun şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Malatya Çevre Platformu temsilcileri, maden şirketlerinin rezerv tespiti için halkı bilgilendirmeden yürüttükleri sondaj çalışmalarına karşı hukuki süreci başlattıklarını, köylerdeki ihlallerin de peşini bırakmayacaklarını belirtti.

Sendika.Org’a konuşan Malatya Çevre Platformu üyelerinden Hüseyin Çıplak, kendi aralarında anlaşan ve hukukun etrafından dolaşan maden şirketlerinin yüzlerce proje ile kenti adeta kuşatma altına aldığını, yaylaları ve endemik bitki türleri ile bilinen Yama Dağları ve çevresindeki su havzalarının da siyanürlü madenciliğin tehdidi altında olduğunu söyledi.

Çok uluslu tekellerin ve Cengiz gibi iktidara yakın şirketlerin paravan şirketler aracılığıyla köylüleri kandırmaya çalıştığını vurgulayan Çıplak, Malatya’da ve il dışında yaşayan Malatyalıların vahşi madenciliğe karşı Malatya Çevre Platformu’nda bir araya geldiklerini belirtti.

İmza kampanyasına destek çağrısı

Malatya Çevre Platformu seslerini duyurmak için change.org’da bir imza kampanyası da başlattı.

İmzaya açılan kampanya metni şöyle:

Kayısının vatanı Malatya’nın toz, siyanür ve asit yağmurlarıyla zehirlenmesine İZİN VERMEYELİM!

Hekimhan’ın cevizini; Arapgir’in üzümünü; Yeşilyurt’un kirazını kurutmayın. Yama, Kubbe ve Göl Dağı’ndaki endemik bitkiler, arıcılık, hayvancılık yok olmasın. Bir gram altın için tahıl ambarı Yazıhan’ı delik deşik etmeyin!

Malatya ovasına can veren Melet Deresi kurutulmasın! Horata Suyu ve milli parkını; Sultan Suyu’nun suladığı bahçeleri, haraları yok etmeyin. Tohma Çayı’nın çevresinde madencilik yapılmasın!

Şotik, Asar, Arapgir ve Şiro Çayı’nın kurumasına; Levent ve Girmana Kanyonu’nun, Dipsiz Göl’ün ve Gürpınar Şelalesi’nin doğasına kıymayın!

Kömürhan,Yıkıkhan, Hekimhan, Alacahan…tarihe açılan kapılarımızdandır. Kral Yolu’nun, hamamların, kümbetlerin, yatırların, ören yerlerinin, tarihinin üstüne toz savurmayın. Sağlıklı yaşam için temiz hava, temiz su haktır.

Malatya halkı olarak topraklarımızda VAHŞİ MADENCİLİK İSTEMİYORUZ!

Kampanya hakkında bilgi almak ve imza vermek için tıklayınız!

Malatya maden şirketlerinin kuşatması altında

Türkiye’nin meyve bahçesi olarak bilinen ve önemli bir kısmı hala kayda geçmemiş tarihi, kültürel, doğal zenginliklere sahip olan Malatya cevher zenginliği nedeniyle maden şirketlerinin hedefinde. Kentte çoğunluğu maden projeleri için olmak üzere 735 ÇED başvurusu yapılmış durumda.

ÇED başvurularının ilçelere göre dağılımı:

Akçadağ: 110 ÇED başvurusu, 33 adet madencilik faaliyeti var. Taş ocağı, Kum ocağı HES, Mermer ocağı dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Arapgir: 32 ÇED başvurusu 24 adet madencilik faaliyeti var. REJ, HES, Mermer, Taş ocağı, Kum ocağı, çimento, kuvars, demir, bakır, kurşun, ve altın dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Arguvan: 28 ÇED başvurusu, 13 adet madencilik faaliyeti var. HES, çimento, bakır, kömür, demir, kurşun, gümüş, altın, kuvars dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Battalgazi: 66 ÇED başvurusu var. 53 adet madencilik faaliyeti var Rej, Kum ocağı dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Darende: 38 ÇED başvurusu var. 34 adet madencilik faaliyeti var. Mermer, taş ocağı, kum ocağı, demir, HES, çimento dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Doğanyol: 4 ÇED başvurusu var. 4 adet madencilik faaliyeti var. Kum ocağı, kuvars ve diğer madenler dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Doğanşehir: 119 ÇED başvurusu var. 113 adet madencilik faaliyeti var. Mermer, taş ocağı, bakır, yakut, HES, demir ve genel maden aramaları dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Hekimhan: 71 ÇED başvurusu, 46 adet madencilik faaliyeti var. Demir, krom, kurşun, gümüş, altın, tuğla, çimento, kuvars, dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Kale: 8 ÇED başvurusu var. 4 adet madencilik faaliyeti var. Genel maden aramaları dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Kuluncak: 46 ÇED başvurusu var. 45 adet madencilik faaliyeti var. Krom, demir, mermer ve diğer madenler dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Pütürge: 39 ÇED başvurusu var. 35 adet madencilik faaliyeti var. Barit, mermer, taş ocağı, altın, bakır, çinko, kurşun dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Yazıhan: 43 ÇED başvurusu, 11 madencilik faaliyeti var. Kömür, taş ocağı, kum ocağı, HES dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Yeşilyurt: 209 ÇED başvurusu var. 81 adet madencilik faaliyeti var Taş ocağı, kum ocağı, krom, mermer, altın, kuvars, çimento dahil olmak üzere bir kısmına ÇED gerekli değil raporu verilmiş.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur