Kartal Belediyesinde de işçiler grev kararını astı: Anlaşma sağlanamazsa işçiler 4 Mart’ta grevde

Kartal Belediyesi işçileri, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde belediye yönetiminin taleplerini kabul etmemesi üzerine grev kararı astı. Anlaşma sağlanamazsa işçiler 4 Mart’ta greve çıkacak

Kartal Belediyesinde de işçiler grev kararını astı: Anlaşma sağlanamazsa işçiler 4 Mart’ta grevde

Kartal Belediyesinde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediye yönetiminin taleplerini kabul etmemesi üzerine Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi işçiler grev kararını astı.

Kartal Belediyesi’nde çalışan işçiler öğle saatlerinde grev kararını asmak için belediye önünde toplandı.

İşçiler “Sözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Sözleşme hakkımız grev silahımız”, “Kahrolsun işçi düşmanları”, “Kartal halkı emekçine sahip çık” sloganlarını attı.

İşçilere Ataşehir, Kadıköy, Maltepe belediyelerinde çalışan işçiler de destek verdi.

Burada işçilere seslenen Şube Başkanı Ahmet Arıkan “Kartal halkına yıllardır hizmet eden işçiler olarak yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışıyoruz. Emeğimizin karşılığı bu olmamalı. 81 maddenin 70’i idari teknik maddelerdir, 11’i ekonomiktir. Bu da bizim geçmişteki kayıplarımızı ancak karşılayacak noktadadır. Gelin adım atın, son ana bırakmayın, grevi beklemeyin. Verin bu işçinin hakkını, halaylarla bitirelim. Yoksa grevi yapacağız” dedi.

“Seçimde ‘Bizim işçimiz’ diyenler şimdi hain ilan ediliyor”

Maltepe Belediyesi işçilerinin grevini de selamlayan Arıkan, “Buradan kendilerini yukarıda gören, her şeyi yapabileceklerini zannedenlere sesleniyorum, şimdi bir okyanusta bir damla gözüküyor olabiliriz, gücümüz az gözüküyor olabilir ama bu damla büyüyecek. Ve kişiler değil, kendi ayakları üzerinde duranlar, zalimin karşısında boyun eğmeyenler yenilmeyecek. Madem grev bizim yasal hakkımız, niye işçileri greve giderseniz tutanak tutarız diyerek korkutmaya çalışıyorsunuz? Yüreğiniz yetiyorsa tutun. Bu işçi size bunun hesabını sorar. Ataşehir’de de Maltepe’de de Kartal’da da kazanım elde etmek için her türlü çabayı göstereceğiz. Seçimlerde işçiye gelin pankart asın, afiş asın diyenler koltukları aldıktan sonra neden bizi görmezden geliyor. Sosyal medyadan ‘Bu işçi şımarmış’ diyenler bu işçinin durumunu görsün. Biz bir şey istemezsek işçi bizim işçimizdir deniyor ama sözleşmeler döneminde eşit ücret, emek deyip hain ilan ediliyoruz. Bu anlayışı da mahkum edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur