Kadınlar 5 Mart’ta Büyük Kadın Buluşması için Kadıköy’de, 8 Mart’ta Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de

İstanbul'da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü ekibi ile 8 Mart Kadın Platformu programlarını duyurdu. Kadınlar İstanbul'da 5 Mart'ta Büyük Kadın Buluşması için Kadıköy'de, 8 Mart'ta Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim'de buluşacaklarını ilan etti

Kadınlar 5 Mart’ta Büyük Kadın Buluşması için Kadıköy’de, 8 Mart’ta Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de

İstanbul’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü ekibi ile 8 Mart Kadın Platformu programlarını duyurdu. Kadınlar İstanbul’da 5 Mart’ta Büyük Kadın Buluşması için Kadıköy’de, 8 Mart’ta Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de buluşacaklarını ilan etti.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde 18 yıldır olduğumuz yerdeyiz.

Geçen sene Taksim’de onbinler olarak bir araya gelip Karaköy’e yürüdüğümüz, sokak sokak meydan meydan sesimizi yükselttiğimiz, birbirimize temas ederek birbirimizden güç aldığımız günden bu yana hem çok şey değişti hem pek bir şey değişmedi. Patriyarkanın, baskının, bıkkınlığın, krizlerin binbir biçimi üzerine bir de pandemi eklenirken bizler bu zor günlerde umutsuzluğa kapılmamak için feminist mücadelemizden güç aldık. Birlikte coşkuyla, öfkeyle en çok da dayanışmayla yan yana durduğumuz anları hatırladık, dayanışmamızın gücünü hatırladık.

Bu yıl da feminist gece yürüyüşümüzde bir araya geleceğiz. Birbirimizi korumak için mesafeli duracağız fakat biliyoruz ki kalabalığımız sokaklardan taşacak. 19. yılda aynı yerde, aynı kalabalıkla; patriyarkaya, nefeslerimizi kesmeye, bizi sürekli baskı altına almaya çalışanlara, bize sürekli neyi yapıp neyi yapamayacağımızı salık verenlere, karşı feminist isyanla buluşuyoruz.

Geceler, sokaklar da, meydanlar da, hayatımız da bizim!

Feminist Gece Yürüyüşü öncesi program belli oldu

8 Mart’a giderken Feminist Gece Yürüyüşü ekibi programını şöyle açıkladı:

5 Mart Cuma saat 18.00’de Kadıköy’de

5 Mart’ta yapılacak Büyük Kadın Buluşması için de saat ve yer kesinleşti. Kadınlar, 5 Mart Cuma günü saat 18.00’de Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde buluşuyor. Çağrıda kadınlar şunları söyledi:

Özgürlüğümüzü Kazanacağız!

Büyük Kadın Buluşması’nda, 5 Mart’ta Kadıköy’deyiz!

Bu 8 Mart bir kez daha birbirimizden güç almak için, emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, hayatımız bizimdir demek için, kadın dayanışmasını büyütmek için meydanlarda olacağız.

Biliyoruz; salgın ve ekonomik kriz koşullarında zor bir yıl geçirdik. Buna rağmen patriyarkanın, Saray rejiminin, sömürünün ve erkek şiddetinin karşısında, hayatımızı ve haklarımızı savunmaktan vazgeçmedik. 5 Mart’ta da eşit ve özgür bir yaşam için Büyük Kadın Buluşması’nda, Kadıköy’de olacağız!

Meksika’dan Arjantin’e, Polonya’dan Ortadoğu’ya isyandayız. Boğaziçi’nde kayyımlara, Tuzla’da Migros’un emek sömürüsü ve tacizlerine karşı en önde bizler duruyoruz. Bizler İstanbul sözleşmesini uygulatacak olanlarız, heteropatriyarkaya karşı direnen ve kazanan LGBTİ+’larız. Erkek şiddeti karşısında hayatını savunan kadınlarız. İrademizi yok sayarak gasp edenlere “atanmış değil seçilmiş” diyenleriz, aşağı bakmayanlarız. Tutsaklıklarla, çıplak aramalarla; erkek-devlet şiddetiyle sinmeyenleriz. İsyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. İçeride açlık grevleriyle, dışarıda geceleri, sokakları, meydanları terk etmeyerek direniyoruz! Yan yanayız, yan yana durmaya devam edeceğiz.

Ekonomik ve siyasi krizin faturasını kadınlar ödemeyecek! İlk önce kadınların işten çıkarılmasını, esnek ve güvencesiz çalışmayı kabul etmiyoruz. Bizlere yüklenen ev işlerinin tek sorumlusu olmayı reddediyoruz. 5 Mart’ta ev işlerini marslılar yapar mı bilmiyoruz ama biz yapmayacağız; çünkü birlikte Kadıköy’deyiz!

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.

Hayatlarımızı kuşatan patriyarkayı, erkek-devlet şiddetini, sömürüyü ve faşizmi kırmak için, özgürlüğümüzü ve hayatlarımızı savunmak için geliyoruz. 5 Mart’ta İstanbul’un dört bir yanından kadınlar Kadıköy’de Büyük Kadın Buluşması’nda olacağız.

Mor maskeni, itirazlarını, isyanını al gel! Dünyayı yerinden oynatacağız. Özgürlüğümüzü kazanacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur