Kadıköy’de grev devam ediyor: CHP’li troller işçileri iktidara şikayet etti

Kadıköy Belediyesi'nde 2 bin 300 işçinin grevi devam edereken, belediye bir yandan İBB eliyle grev kırıcılığı yaparken bir yandan da sosyal medya trolleri ile işçileri iktidara şikaket etti

Kadıköy’de grev devam ediyor: CHP’li troller işçileri iktidara şikayet etti

Kadıköy Belelediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında Eylül 2020’den beri yürütülen toplu iş sözleşmelerinden sonuç çıkmayınca 2 bin 300 işçi greve çıktı.

İşçiler, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın, “En düşük 4972 TL’lik ücret teklifi reddedildi” açıklamasını yalanlanmış, en düşük ücret teklifinin net 3200 TL olduğunu belirtmişlerdi. “Hizmeti üretenle hizmet alanı karşı karşıya getirmenin kimseye faydası yoktur” diyen işçiler direnişlerini devam ettiriyor.

CHP’li troller grevi itibarsızlaştırma peşinde

Odabaşı’nın açıklamasının ardından CHP’li trollerde direnişi hedef almaya başladı. Hakları için direnen işçileri AKP’nin değirmenine su taşımakla, AKP’li olmakla itham edilen işçiler, Twitter’da hedefe konuldu.

Halk Ekranı isimli Twitter hesabı, Kadıköy’de çöplerin toplanmamasını bahane ederek, “AKP, bu salgın döneminde sokakları çöplüğe çevirip halk sağlığını tehlikeye atan bu kişilere hala bir söz söylemedi” sözleriyle işçileri AKP’ye şikayet etti.

İBB grev kırıcılığı yapıyor

Kadıköy’de başta temizlik hizmetleri olmak üzere durdurulan işlerde, İBB’li işçilerin çalıştırılması grevdeki işçileri tepkisine neden oldu. Belediye önünde eylemlerini sürdüren işçiler adına açıklama yapan DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanlarının Kadıköy ara sokaklarında çöpleri toplamasına tepki göstererek, “Kimse grev kırıcılığı yapmasın” dedi.

Kadıköy işçisinin yanındayız

Öte yandan işçilere karşı belediyenin yanında olan trollere karşı Kadıköy halkı direnişi destek verdi. Gün boyu direniş alanına gelen ve işçilere desteklerini açıklayan Kadıköylüler, Twitter’da da #KadikoyHalkiyizİscininYanindayız etiketiyle kampanya başlattı.

Sendika.Org

 

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur