Kadıköy’de bir tuhaf gözaltı: “Özge Elvan ve arkadaşları eylemin içerisinde yakalanmış gibi Vatan Emniyet’e götürüldü”

Berkin Elvan'ın ablası gazeteci Özge Elvan ve üç arkadaşı, Kadıköy'de katılmadıkları bir eylemin ardından polis tarafından "eylemin içerisinde yakalanmış gibi" gözaltına alındı

Kadıköy’de bir tuhaf gözaltı: “Özge Elvan ve arkadaşları eylemin içerisinde yakalanmış gibi Vatan Emniyet’e götürüldü”

Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) dün (4 Şubat) Kadıköy’de kuruluş deklarasyonu ilan edeceği eyleme polis saldırmış ve çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. Berkin Elvan’ın ablası gazeteci Özge Elvan ve üç arkadaşı, Kadıköy’deki Antikacılar sokağında bulundukları sırada polis tarafından “eylemin içerisinde yakalanmış gibi” gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Sendika.Org’a konuşan Özge Elvan’ın avukatı Deniz Özen, Özge ve arkadaşlarının Antikacılar sokağında dört polis tarafından Caferağa Spor Salonu önüne kadar yürütüldüğünü belirterek şunları söyledi:

Özge üç arkadaşıyla birlikte Kadıköy’de Antikacılar sokağındaydı, yani eylemin gerçekleştiği yerde ya da polis müdahalesinin olduğu yerde değil. Ara sokakta olduğu sırada dört polis tarafından ‘şunların bir GBT’sini yapalım’ denilerek Caferağa Spor Salonu’nun olduğu yere kadar yürütülüyorlar. Oradan da direkt arabaya bindirilip sanki eylemin içerisinde yakalanmış gibi doğrudan Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne oradan da Vatan Emniyet’e götürülüyorlar.

“Yedi saat boyunca görüştürmediler”

Av. Özen, yaklaşık yedi saat boyunca müvekkiliyle görüşmesinin engellendiğini belirterek “Bize ifade alınacağı söylendi. Biz Vatan’a gittik. Gece saat 3 buçuğa kadar yaklaşık 7 saat boyunca görüştürülmedik. Gece saat 3 buçukta ifade alınmayacağı geceyi de bu akşamı da yine Vatan’da geçirecekleri bilgisi verildi. Bu henüz kesin değil, güvenlik şubedekiler biz ek gözaltı süresi talep edeceğiz, daha araştıracağımız şeyler var dediler. Dolayısıyla şu an hala Vatan Emniyet’teler. Bugün Adliyeye sevk edilip edilmeyecekleri de belli değil” dedi.

“Berkin’in ablası olduğu biliniyor”

Özge’nin Berkin’in ablası olduğu biliniyor” diye devam eden Av. Özen, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bir eylem içerisinde olmamasına rağmen ara sokaktan alınıp, sanki eylemdeymiş gibi Vatan Emniyet’e götürülüyorlar. Tutanakta da diğer 61 kişiyle beraber sanki polis müdahalesi sırasında polise direndikleri için gözaltına alınmışlar gibi bir yakalama tutanağı düzenleniyor. Özge, üç arkadaşıyla beraber toplam 4 kişiye diğer 61 kişiyle aynı tutanak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur