İzmir’de Halkevleri üyelerine ajanlık teklifi: “Devlet önümüze hangi yüzüyle çıkarsa çıksın, karşısında başı dik devrimcileri görecektir”

İzmir'de Halkevleri üye ve yöneticisi iki devrimcinin gözaltına alınarak ajanlık teklif edilmesi ile ilgili İHD İzmir Şubesi'nde basın açıklaması yapıldı. Halkevleri Ege Bölge Temsilcisi Evrim Çakır, "Bilinsin ki, devlet önümüze ne zaman, nerede, nasıl, hangi yüzüyle çıkarsa çıksın, karşısında arkasına onurlu bir tarihi alan, başı dik devrimcileri görmeye devam edecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın!" dedi

İzmir’de Halkevleri üyelerine ajanlık teklifi: “Devlet önümüze hangi yüzüyle çıkarsa çıksın, karşısında başı dik devrimcileri görecektir”

Geçtiğimiz salı günü (23 Şubat) çalıştıkları iş yerine ait afişleri yaparken gözaltına alınan iki İzmir Halkevleri üyesine yönelik polisin ajanlık teklifi ile ilgili İHD İzmir Şubesi’nde basın açıklaması yapıldı.

Halkevleri Ege Bölge Temsilcisi Evrim Çakır, polisin devrimcilere yönelik ajanlaştırma girişimlerinin suç olduğunu belirterek, “Bilinsin ki, devlet önümüze ne zaman, nerede, nasıl, hangi yüzüyle çıkarsa çıksın, karşısında arkasına onurlu bir tarihi alan, başı dik devrimcileri görmeye devam edecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın!” dedi.

Çakır devrimcilere yönelik ajanlaştırma girişimi ile ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Gözaltı süreci uzatıldı, arkadaşlarımız alıkonuldu

İzmir Halkevleri adına açıklama yapan Çakır, devrimcilere ajanlık teklif edilmesi ile ilgili süreci şu sözlerle aktardı:

Halkevleri üye ve yöneticisi iki arkadaşımız geçtiğimiz salı günü çalıştıkları iş yerine ait afişleri yaparken sivil polisler tarafından durdurulmuş, yapılan GBT sorgulamasının ardından Buca Karakolu’na götürülmüşlerdir. Üyelerimize afiş yaptıkları gerekçesiyle yapılabilecek tek işlem kabahatler kanununa göre cezai işlem iken, GBT yapan sivil polisler, telefon görüşmesiyle güvenlik şube birimine ulaşmış, arkadaşlarımızın bilgilerini iletmiş ve ne yapmaları gerektiğini danışmışlardır! Üyelerimize bu görüşmenin ardından afişle ilgili cezai işlemin yapılacağı bildirilmiş fakat bu süreç bilinçli olarak uzatılmıştır.

“Devletin sıcak yüzüyüz”

Açıklamada, karakolda işlemler tamamlandıktan sonra dışarıdan gelen iki kişi tarafından bir oda da görüşmeye zorlanan devrimcilerin “Hangi işlem için tutuluyoruz” sorusuna, “Siz bugüne kadar devletin soğuk yüzünü gördünüz, biz ise sıcak yüzüyüz” denildiğini aktaran Çakır açıklamasının devamında şunları söyledi:

Ajanlık teklifi girişiminde bulunduklarını anlayan üyelerimiz, görüşmeyi sonlandırmış, polis merkezinde bulunan tüm görevlilerin duyacağı biçimde yaptıklarının suç olduğunu ve kendilerine ajanlık teklifinde bulunduklarını dile getirerek tepki göstermiş, ardından karakolu terk etmişlerdir.

İtibarsızlaştırma ve sindirme taktiği olduğunu

Üyelerimize bu teklifi yapmaya yeltenenlerin dertlerinin istihbarat toplamak olmadığını biliyoruz. Bugünlerde 89’ncu kuruluş yıldönümünü kutladığımız Halkevleri örgütümüzle ilgili devletin ayrıca istihbarata da ihtiyacı yoktur.

Bu ülkede 90’lı yıllarda sıkça karşılaştığımız ajanlık, muhbirlik dayatmalarının kontrgerillanın tarihsel itibarsızlaştırma ve sindirme taktiği olduğunu biliyoruz.

Bugün ise bu tarihsel sindirme taktiği, alenen İçişleri Bakanlığı’na bağlı kolluk kuvvetleri tarafından, polis merkezlerinde yapılmaya başlanmıştır. Yakın zamanda sıkça karşılaşmaya başladığımız, kaçırma ve ajanlık teklifi dayatmalarının devrimcileri, sosyalistleri ve tüm muhalefet bileşenlerini mücadele alanlarından uzaklaştırmak amacıyla yapıldığı da ortadadır.

İçerisinden geçtiğimiz ekonomik kriz ve pandemi koşullarını yönetemeyen AKP/Saray iktidarı, yoksulluğa, eşitsizliğe, anti-demokratik uygulamalara karşı bugün toplumda biriken öfke karşısında en iyi bildiği yönteme sarılıyor. Milyonların en meşru/haklı talepleri etrafında mücadeleyi sürdüren muhalefet bileşenlerini hedef alıyor.

Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, emeğine, alın terine sahip çıkan işçilerin, eşitlik isteyen, yaşamak isteyen kadınların, LGBTİ+ların, özerk/demokratik üniversite talebiyle kayyumlara direnen gençlerin, halkın haklarını savunan devrimcilerin sesini kesemeyecek, başlarını öne eğdiremeyecekler!

Buradan son olarak, İçişleri Bakanlığına, İzmir Valiliğine ve polise sesleniyoruz: suç işliyorsunuz.

Üyelerimizin, devrimcilerin, gençlerin peşine polis takarak, tutuklayarak, evlere hapsederek, bizleri sindiremez, mücadelemizden alıkoyamazsınız.

Bilinsin ki, devlet önümüze ne zaman, nerede, nasıl, hangi yüzüyle çıkarsa çıksın, karşısında arkasına onurlu bir tarihi alan, başı dik devrimcileri görmeye devam edecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur