İzmir Lise Dayanışması kuruldu: “Bundan sonrası liselilerde, hepimizde”

İzmir'de Boğaziçi direnişini sahiplendiklerini belirten liseliler, "Üniversitede kayyum rektörlerle, liselerde yandaş idarecilerle iktidarın himayesi altına almak istediği eğitim alanlarımızı savunmak ve taleplerini duyurmak için" Lise Dayanışması'nın kurulduğunu duyurdu

İzmir Lise Dayanışması kuruldu: “Bundan sonrası liselilerde, hepimizde”

Boğaziçi direnişinin, bilimsel, demokratik, laik, eşit, parasız, özerk üniversite talebiyle diğer üniversitelere de yayılmasının ardından liseliler de “geleceğin üniversitelilerileri” olarak direnişi sahiplendi.

Bugün İzmir’de yaptıkları basın açıklaması ile kurulduğunu açıklayan İzmir Lise Dayanışması, “Bundan sonrası liselilerde, hepimizde” diyerek, bilimsel, demokratik, laik, eşit, parasız, özerk üniversite ve lise mücadelesine katılma çağrısında bulundu.

Liselilerin açıklamasında öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Üniversitede kayyum rektörler, liselerde yandaş idarecilerle iktidarın himayesi altına almak istediği eğitim alanlarımızı savunmak ve taleplerimizi duyurmak için Lise Dayanışması’nı kurduğumuzu ilan ediyoruz. İzmir Lise Dayanışması olarak haklarımızı savunmak ve haksız tutuklamalara, ev hapislerine, adli kontrollere, gözaltılara karşı “Kırmakla tükenmeyiz, direnişi liseden tutup sürdüreceğiz” diyerek, “Bundan sonrası hepimizde” kampanyasına ortak oluyoruz.

Bilimsel, demokratik, laik, eşit, parasız, özerk bir eğitim en temel hakkımızken, bu sene sınav paralarına yüzde 28 oranında yapılan zamlarla “parası olan sınava girsin” derken, online eğitim süresince çok sayıda sıra arkadaşımız teknolojik aletlere ulaşım sağlayamazken, daha yüz yüze dersler başlamadan eğitim ve sağlık hakkımıza çomak sokup yüz yüze sınavlara başlayan bir eğitim sistemiyle başbaşayız.

Türkiye’nin dört bir yanında kayyum rektöre karşı yükselen sesin sadece kayyum rektör olmadığının farkındayız. Bu ses aynı zamanda nefret söylemlerine maruz bırakılan LGBTİ+ların, “hatta ve hatta kadınların”, kampüslerde, fabrika önlerinde haklarını arayan işçilerin, kayyum rektör istemeyen üniversitelilerin ve demokratik lise isteyen liseliler olarak bizim sesimiz ve mücadelemizdir.

Geleceğin üniversitelileri olarak bu sesi sahipleniyor, içerisinde bulunduğumuz eşitsizlikleri ve haksızlıkları gözardı edemeyeceğimizin bilinciyle bu yola çıkarken verimsiz ve eşit olmayan imkanlarda gerçekleşen online eğitim sürecinin ardından yapılacak olan sınavlar bizlerin “durumumuzu tespit etmenize” yardımcı olmayacak ve sınav sonuçları gerçeği yansıtmayacağını belirtmek istiyoruz.

Bu niteliksiz eğitim içerisinde 12’nci sınıf olan sıra arkadaşlarımız birkaç ay sonra üniversite sınavına fırsat eşitsizliği darbesiyle girecek ve yerleştiği üniversitede kayyum rektörün üniversitesini nasıl gerici kuşatmaya maruz bıraktığını görecektir. 12 yıl boyunca niteliksiz eğitim görerek yaşamının zehirlendiği biçimde bizler kayyum rektörlere karşı çıkmanın hepimizin sorumluluğunda olduğunu belirtiyoruz.

Aşacak çok yolumuz, karşılaşacağımız çok engel var, ancak biz Bundan Sonrası Liselilerde diyerek hiçbir baskının bizi durduramayacağını, herkes özgür olana kadar özgür olmayacağımızı bilerekten direnen üniversitelilere de selamımızı iletiyoruz.

Liseler de, üniversiteliler de bizimdir; bizimle özgürleşecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur