İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi: “Bir ülkenin yarısını ‘terörist’ ilan ederek o ülkeyi yönetemezsiniz”

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, Boğaziçi direnişine destek eyleminde gözaltına alınıp tutuklanan İstanbul Üniversitesi öğrencileri Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta için yazılı açıklama yaptı

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi: “Bir ülkenin yarısını ‘terörist’ ilan ederek o ülkeyi yönetemezsiniz”

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi (İÜDÜG), tutuklanan İstanbul Üniversitesi öğrencileri Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta için yazılı açıklama yaptı.

Boğaziçi direnişine destek için 2 Şubat’ta Kadıköy’de yapılan eylemde gözaltına alınan Akyüz ve Delipalta, dün (4 Şubat) tutuklanmıştı.

KADIKÖY’DEKİ BOĞAZİÇİ EYLEMLERİNDE GÖZALTINA ALINAN ŞİLAN DELİPALTA İLE ANIL AKYÜZ TUTUKLANDI

Hukuki gerekçesi olmadığı herkesin malumu bu tutuklamalar Türkiye’de polis devleti ve düşman ceza hukukunun kurumsallaşmış olduğunun ifadesidir” diyen İÜDÜG, siyasal iktidarın korku, sindirme ve baskılamaya dayalı yönetim anlayışının etkili olmadığını ve olmayacağını vurguladı.

“Aşağı bakmayacağız!”

İÜDÜG, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

Bir ülkenin yarısını ‘terörist’ ilan ederek o ülkeyi yönetemezsiniz. Bir üniversiteye rektör atanma biçiminin doğurduğu tepkiler ülke gündemine oturuyor ve olumsuz sonuçları çeşitli uluslararası platformlarda yankı buluyorsa bunun adı ‘yönetmek’ değil, acziyettir. Bugün olanlar bu acziyetin üstünün polis ve yargı şiddeti ile örtülmeye çalışılmasından başka bir şey değildir. Kimse ‘büyük resmi görmeye’ çalışmasın, davet etmesin. Resim gayet açık ve önümüzdedir.

Açıklama, “Boğaziçi Üniversitesi’nde tutuklanan iki öğrenciye de, tutuklu öğrencilerimiz Anıl ve Şilan’a da aynı sözü veriyoruz: Aşağı bakmayacağız!” diyerek sonlandırıldı.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur