İddianame değil sanki cuma hutbesi: “İslam dini literatüründe yasak ve haram olarak kabul edilen eşcinsellik ve diğer cinsel yönelimler”

Boğaziçi direnişinde AKP'li trollerin hedef göstermesi sonucu gözaltına alınan 2'si tutuklu 7 üniversitelinin iddianamesi hazırlandı. Savcının suçlamaları dini referanslara dayandırması iddianame değil sanki cuma hutbesi yorumlarına neden oldu

İddianame değil sanki cuma hutbesi: “İslam dini literatüründe yasak ve haram olarak kabul edilen eşcinsellik ve diğer cinsel yönelimler”

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler tarafından hazırlanan bir sergide üzerinde Kâbe’nin de olduğu bir görselin yer almasına ilişkin soruşturmada 2’si tutuklu 7 öğrencinin birer yıldan üçer yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, 30 Ocak’ta tutuklanan şüpheliler Doğu D. ve Selahattin C.U. ile diğer şüpheliler Eda K., Hazar K., Mahmutcan B., Sena N.B., Rümeysa Ö.’nün “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1’er yıldan 3’er yıla kadar hapisleri talep edildi.

Yeni Şafak’ın hedef göstermesi ihbar kabul edildi

Boğaziçi Hukuk’un Twitter hesabından paylaşılan bilgilere göre, savcı iddianamede Yeni Şafak gazetesinin haberini ihbar kabul ettiğini ve soruşturma başlattığını kabul ediyor.

İddianame değil  sanki cuma hutbesi

Avukatlar tarafından incelenen iddianamede savcının üniversiteliler lehine hiçbir delili iddianameye eklemediği belirtilirken, savcılık somut delillere dayandıramadığı suçlamalar için dini referanslara yer verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur