Hopa’dan Boğaziçi direnişine destek: “Teslim olmayacak, aşağı bakmayacağız”

Hopalılar Boğaziçi direnişine destek için yaptıkları kitlesel eylemde “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” dedi

Hopa’dan Boğaziçi direnişine destek: “Teslim olmayacak, aşağı bakmayacağız”

Artvin Hopa halkı, Boğaziçi direnişine destek olmak ve polis şiddetini protesto etmek için bugün (3 Şubat) eylemdeydi. Hopa Parkı’nda bir araya gelen kitle, polisin tehdidine rağmen geri adım atmayarak Hopa Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

“Teslim olmayacak, aşağı bakmayacağız”, “Ferman padişahın, üniversiteler, sokaklar bizim” yazılı pankartların taşındığı eylemde, sık sık “Boğaziçi faşizme mezar olacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Hopa Meydanı’nda okunan açıklamada, günlerdir süren saldırılara, tutuklamalara ve gözaltılara karşı baş eğilmediği belirtilerek şöyle denildi:

Haftalardır Boğaziçi’nde atanmış, kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı öğrencilerin mücadelesi ısrarla ve inatla sürüyor. Direnen, mücadele eden ve başını eğmeyen sıra arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha buradan ilan ediyoruz. Siyasal İslamcı, homofobik, kadın düşmanı, baskıcı, piyasacı, zorba iktidar önce üniversitenin kapısına kelepçe vurdu. Yetmedi LGBTİ+ bireylerini nefret söylemleriyle hedef göstererek arkadaşlarımızı tutukladı, ev hapsi verdi. En son attıkları adım LGBTİ+ kulübünü kapatma kararı oldu.

“Gençlik size baş eğmedi, eğmeyecek”

İktidar ve yandaşlarının, mücadele eden gençleri kriminalize etmeye, herkese “terörist” damgası vurmaya çalıştığını belirtildiği açıklamada, devamla şu ifadeler kullanıldı:

Bugün iktidar yönetmeyi beceremediği bir ülkede çözüm yolu olarak ‘kayyumlar ülkesi’ yaratmaya çabalıyor. Üniversitelerimizde rektörler birer kayyum, belediyelerimize atananlar birer kayyum, mahallelerimizdeki bekçiler birer kayyum, televizyonlarda alenen yalan söyleyenler birer kayyum. Bunun yalnızca bir yönetme beceriksizliğinden kaynaklanmadığının, çatırdayan düzenin belirtileri olduğunun farkındayız.

Gençlerin, kadınların, LGBTİ+ bireylerin, işçilerin, emekçilerin; havasını, suyunu, toprağını savunan köylülerin bu düzene baş eğmediğinin vurgulandığı açıklama, “Başımız dik, mücadelemiz ve dayanışmamız yek! Susmayacak! Korkmayacak! Başımızı eğmeyeceğiz! Bu meydanları da, kampüsleri de savunmaya devam edeceğiz! Yaşasın onurlu, direngen mücadelemiz!” denilerek sonlandırıldı.

Sendika.Org/ Hopa

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur