Hopa Kaymakamlığı’nın kent muhalefetini cezalarla sindirme çabalarına tepki: “Muhaliflere gelince virüs var ama size gelince virüs yok mu?”

Hopa Halkevi, pandemi bahanesiyle toplumsal muhalefeti sindirmeye çalışan Hopa Kaymakamlığı'na AKP il kongresi ve kaymakamlık önünde törenlerden fotoğraflarla tepki gösterdi, "Muhaliflere gelince virüs var ama size gelince virüs yok mu?" dedi

Hopa Kaymakamlığı’nın kent muhalefetini cezalarla sindirme çabalarına tepki: “Muhaliflere gelince virüs var ama size gelince virüs yok mu?”

Artvin Hopa’da kaymakamlık, kent muhalefetini sindirme çabaları kapsamında hemen her eylem sonrası pandemi bahanesiyle idari para cezaları kesiyor.

Halkevleri’nin “Yaşamak istiyoruz” kampanyası kapsamında 26 Ekim 2020’de yapılan yürüyüş ve basın açıklaması sonrası 15 kişiye sosyal mesafeye uyulmadığı gerekçesiyle 3150 TL para cezası kesildi. Yapılan itiraz sonucunda cezada indirim yapılarak 780 TL’ye düşürüldü.

HOPA’DA “İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ” DİYENLERE POLİS BARİKATI: PANDEMİ BAHANESİ İLE OTORİTER EMEK REJİMİNİN ADIMLARI ATILIYOR

25 Kasım 2020’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılan yürüyüş ve basın açıklaması sonrasında da eyleme katılan kadınlara çeşitli gerekçelerle 890 TL ile 900 TL arasında değişen para cezaları kesildi.

29 Ocak’ta ise İhsan Hacımuratoğlu anmasına katılan 40’a yakın kişiye “maske ve mesafe kuralına uymadıkları” gerekçesiyle 900 TL para cezası kesildi.

Hopa’da 8 Ocak ve 3 Şubat‘ta Boğaziçi direnişine destek için düzenlenen eylemlere katılan çok sayıda kişiye 1000’er TL para cezası kesildi.

“AKP’liler olunca sosyal mesafe ve ceza ortadan kalkıyor!”

Kaymakamlığın kent muhalefetini sindirme çabalarına tepki gösteren Hopa Halkevi, 26 Ekim 2020’deki “Yaşamak istiyoruz” eylemlerinden bir fotoğraf ile 3 Şubat’ta Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen AKP İl Kongresi’nden bir fotoğraf paylaşarak “AKP’liler olunca sosyal mesafe ve ceza ortadan kalkıyor!” dedi.

Hopa Halkevi bir diğer paylaşımda ise “Hopa Kaymakamlığı, muhalefete sosyal mesafe kuralına uymamaktan para cezası keserken kendine gelince es geçiyor. Görüntülerde Hopa Kaymakamlığı’nın sosyal mesafeyi nasıl hiçe saydığını görüyoruz. Soruyoruz: Muhaliflere gelince virüs var ama size gelince virüs yok mu?” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur