HDP MYK: Yargıtay’ın Gergerlioğlu kararı siyasi saikler ve iktidar baskısı altında verilmiştir

HDP Merkez Yönetim Kurulu, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verilen hapis cezası ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Yargıtay'ın verdiği kararın siyasi saiklerle ve iktidarın baskısı altında verildiğini altı çizildi

HDP MYK: Yargıtay’ın Gergerlioğlu kararı siyasi saikler ve iktidar baskısı altında verilmiştir

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “terör örgütü propagandası” iddasıyla açılan davada Yargıtay, mahkemenin verdiği 2 yıl 6 aylık hapis cezasını onadı.

Kararın ardından açıklama yapan HDP Merkez Yönetim Kurulu, “Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “propaganda suçundan” verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezası hukukun bir kez daha katledilmesi, tamamen siyasi saikler ve iktidarın baskısıyla Yargıtay tarafından onanmıştır” dedi.

Karar siyasi faaliyette bulunma, seçme ve seçilme hakkına aykırıdır

Açıklamada Yargıtay’ın Gergerlioğlu’nun milletvekili seçilmesi ve yasama dokunulmazlığı kazanması nedeniyle yargılamanın durması yönünde kararı vermesi gerektiği ancak temyiz incelemesine devam ederek ve mahkûmiyet hükmünü onayladığını altı çizilirken, Anayasa’ya ve kanuna aykırı bir şekilde, dokunulmazlığı bulunan bir milletvekilinin yargılamasına devam edilmiş olmasının ve hakkında cezaya hükmedilmesinin; siyasi faaliyette bulunma, seçme ve seçilme evrensel haklarına ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelere de aykırı olduğu belirtildi.

HDP MYK tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Yargıtay ayrıca propaganda konusunda kendi içtihatlarına da aykırı bir karar vermiştir. Bunun nedeni de yine siyasi saikler ve iktidarın baskısıdır. Sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yapmış olan ve çözüm sürecine doğrudan katkısı bulunan Gergerlioğlu’nun, alenileşmiş bir haberin içeriğini paylaşmasının propaganda suçu olarak değerlendirilmesi gerek mahkûmiyet kararını onayan Yargıtay’ın gerekse de Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına aykırıdır.

Üstelik halen yayıncılık faaliyetine devam eden haber sitesinde yayınlanan ilgili haber hakkında herhangi bir soruşturma veya erişim yasağı kararı olduğuna dair karar dosyasında bir belge ve bilgi de bulunmamaktadır. Gergerlioğlu, sadece bir haber linkini paylaştığı için cezalandırılmaktadır.

AKP-MHP iktidarı, ayrım yapmadan her kesimden insanın haklarını sonuna kadar savunan milletvekilimizi ve ona oy veren Kocaeli halkını cezalandırmak istemektedir. İktidar, yaptığı insan hakları ihlallerinin duyurulmasını istememektedir.

Bizler biliyoruz ki, bu kararda zerre kadar hukuk ve vicdan yoktur. Bu karar siyasi bir karardır. İktidar cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, insan kaçırmaları, hasta tutukluları, hamile ve küçük çocuklu tutuklu kadınları ve yaşanan ağır zulmü dile getiren Gergerlioğlu’nu susturmayı amaçlamaktadır.

İktidar ne yaparsa yapsın, halkımızın iradesinin sonuna kadar arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. İnsan haklarına ve demokrasiye düşman olan bu iktidara rağmen, barış ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Gergerlioğlu yalnız değildir!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur