Tutuklamaya sevk edilen 30 öğrenci serbest, 12 öğrenci için ev hapsi talebi de reddedildi

Savcılık, 1 Şubat gecesinden beri gözaltında olan 51 öğrenciden 30'u hakkında tutuklama, 12'si hakkında ev hapsi verilmesini, 9'unun ise adli kontrolle serbest bırakılmasını talep etti. Adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk edilen 9 öğrenci yurt dışı çıkış yasağıyla serbest bırakıldı. Tutuklama talebi ile sevk edilenlerin sorgusu uzun süre devam etti. Ardından avukatlar, haklarında tutuklama talep edilen öğrenciler için teker teker yurt dışı yasağı ile serbest bırakıldıkları bilgisini paylaştılar. Öğrenciler alkışlarla karşılandı. Ev hapsi talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 12 öğrenci de yurt dışı yasağı ile serbest bırakıldı

Tutuklamaya sevk edilen 30 öğrenci serbest, 12 öğrenci için ev hapsi talebi de reddedildi

Savcılık, 1 Şubat pazartesi gecesi üniversite içinde gözaltına alınan 51 öğrenciden 30’u hakkında tutuklama, 12’si hakkında ev hapsi, 9’u için ise adli kontrol talebinde bulundu.

Tutuklama talebiyle sevk edilen 30 öğrenciyi serbest bırakan Sulh Ceza Hakimliği, 12 öğrenci hakkındaki ev hapsi talebini de reddetti. Öğrenciler yurtdışında çıkış yasağı ile serbest bırakıldı. Diğer 9 öğrenci de daha önce yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakılmıştı.

Adliyede neler yaşandı?

Öğlen saatlerinde üniversiteliler, avukatlar, toplumsal muhalefet temsilcileri ve milletvekilleri üniversitelilerin götürüldüğü Çağlayan Adliyesi önünde toplandı ve sokağa çıkma yasağı saati yaklaşıncaya kadar adliye önünde bekleyiş sürdü.

BOĞAZİÇİLİLER, GÖZALTINDAKİ ARKADAŞLARI İÇİN ADLİYE ÖNÜNDEYDİ: “SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ”

Savcılık 51 öğrenciden 9’u hakkında adli kontrol talebinde bulundu, bu öğrenciler yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Daha sonra diğer 30 öğrenci hakkında tutuklama, 12 öğrenci hakkında da ev hapsi istendi.

Tutuklamaya sevk edilen 30 Boğaziçili öğrenciyle ilgili suçlamalar, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, kişiyi çalışma imkanından yoksun bırakmak ve kamu malına zarar vermek.

Tutuklama ve ev hapsi istemiyle mahkemeye sevk edilen öğrenciler adiyede alkışlarla karşılandı.

Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne yakın Hisarüstü Mahallesi’nde yurttaşlar tencere, tavalarla ses çıkartıyor. Sokaklarda panzer geziyor.

Avukatlar, ev hapsi istenen öğrenciler için dosya üzerinden karar verileceğini açıkladı.

Avukatlara saldırıldı

Avukatlara saldırı anı şöyle görüntülendi:

Avukatlar kimlik tespiti yapılmasını istedi.

Çağlayan’da polis, salona girmek isteyen avukatı darp ettiği belirtildi. Diğer polisler kimliği belirsiz kişiyi kaçırmaya çalıştı. Sorguya 5 dakika ara verilmiş durumda. Avukatlar suç isleyen memurun kimlik tespitini talep etti.

Polisler, avukatların ısrarlı isteği üzerine bir avukatı darp eden kişinin kimlik tespitinin yapılacağını söyledi.

Mahkemeye kararın açıklanması için ara verildi. Az sonra karar açıklanacak.

Tutuklamaya sevk edilen öğrencilerden 12’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 18 öğrenci için karar bekleniyor.

Serbest bırakılan öğrenciler adliyede alkışlarla karşılandı.

Öğrenciler tüm arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

Serbest bırakılanlar alkışlarla karşılanmaya devam etti.

6 öğrencinin sorgusu 5’inci Sulh Ceza Hakimliğinde devam ederken, ÇHD, “Hakkında ev hapsi adli kontrol tedbiri uygulanması talep edilen 12 öğrenci hakkındaki kararın, tutuklama taleplerine dair tüm kararlar açıklandıktan sonra açıklanacağı bildirildi” şeklinde açıklama yaptı.

5. Sulh Ceza Hakimliği son 6 öğrenci hakkında karar için ara verdi.

Uzun süren ifade işlemlerinin ardından karar nihayet açıklandı. Tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen 30 öğrenci adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Ev hapsi talebi ile sevk edilen 12 öğrenci için karar hemen ardından açıklandı.

Sendika.Org (Manşet fotoğrafı: Ahmet Şık)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur