Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği: “Su kanalları acilen temizlenmelidir”

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) son günlerde artan şikayetler üzerine, sulama kanalları ile ilgili bilgi almak ve halkın şikayetlerini aktarmak üzere,  TC Eskişehir Sulama Birliği Başkanlığını ziyaret etti

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği: “Su kanalları acilen temizlenmelidir”

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) son günlerde artan şikayetler üzerine, sulama kanalları ile ilgili bilgi almak ve halkın şikayetlerini aktarmak üzere,  TC Eskişehir Sulama Birliği Başkanlığını ziyaret etti.

Eskişehir Sulama Birliği Başkanı Ziraat Mühendisi Yunus Ağan ile görüşen dernek üyeleri görüşme sonrası şunları aktardı:

Şehrimiz içinden geçen açık ve kapalı su kanallarında meydana gelen atık ve çöplerin durumunu, yağmur suyu hatlarına bağlanma ihtimali olan foseptik bağlantılarını ve bu sorunlarla ilgili sorumlu kişi ve kurumları konuştuk. Yunus Ağan “Su kanallarının temizleme işinin uhdelerinde olduğunu fakat mali olanaklarının yetersizliğinden yeterince temizleyemediklerini ve temizlenen kanallarında halkımız tarafından kısa sürede çöp yığınına dönüştürüldüğünden” yakındı. Bunun önüne geçilmesi için halkımızın duyarlı davranarak sulama kanallarını kirletmemeleri konusunda dernek olarak elimizden gelen ne varsa yapabileceğimizi, ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşüleceğini anlattık.

Ayrıca Porsuk Barajı’ndan başlayıp Eskişehir ve Alpu Ovalarını sulayabilecek kapalı sistem sulama projesinin önemi bir kez daha ön plana çıkması gerektiği üzerinde durduk. Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği olarak sulama kanallarındaki çevre kirliğinin takipçisi olduğumuzu ve olacağımızı ve bu kirliliğin bir an önce önlenmesi konusunda ilgili ve yetkililerden talep ettiğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur