Eşkalleri belli, araçları belli, plakaları belli: “Altı gün oldu, üniversitelileri kaçıranlar nerede?”

Üç üniversiteli 18 Şubat'ta Ankara'da evlerinin önünden güpegündüz kaçırıldı, darp ve tehdit edildi. Ertesi gün avukatlar kaçırılma anına ilişkin görüntülerle ve üniversitelilerin ifadeleri eşliğinde suç duyurusunda bulundu. O günden beri ne savcılığın bir adım attığını ne de Ankara Emniyeti'nin bir açıklama yaptığını belirten avukatlar, üniversitelilerin kaçırıldığı noktalara giderek bu olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi

Eşkalleri belli, araçları belli, plakaları belli: “Altı gün oldu, üniversitelileri kaçıranlar nerede?”

Ankara’da üç üniversitelinin (A.B.A, S.B. ve U.B.) 18 Şubat günü eşkali, araçları ve plakaları belli kişilerce evlerinin önünden kaçırılıp darp ve tehdit edilerek kentin uzak noktalarına bırakılmalarının üzerinden altı gün geçti.

Üniversiteliler geniş kamuoyu tepkisinin ardından birkaç saat içinde serbest bırakılmış, bırakıldıklarında da kendilerini kaçıran kişilerin polis olduğunu söyleyip, eşkallerini, araçlarını tarif etmiş, araçlardan birinin plakasının 2019’da bir ÖDP üyesinin kaçırılmasında kullanılan aracın plakasıyla aynı olduğu açığa çıkmıştı. Daha sonra öğrencilerin kaçırılma anına ve sonrasına ilişkin kamera görüntülerine de ulaşıldı.

Ancak en ufak bir olay ya da iddiada açıklama yapan mülki amirliklerden ses yok. Ankara Valiliği susuyor, Ankara Emniyeti susuyor.

Faili meçhul değil, faili belli

Toplumsal Hukuk’tan avukatlar üniversitelilerin kaçırıldığı İncesu Caddesi ve Yeni Acun Sokak’a gidip etrafa “Devlet buradan güpegündüz insan kaçırdı! Faili meçhul değil faili belli: Ankara Emniyeti” yazılı afişler yapıştırdı.

Konuyla ilgili 19 Şubat’ta suç duyurusunda bulunan avukatlar, henüz bir adım atılmadığına dikkat çekerek sorumlular hakkında etkin soruşturma yürütülmesi talebini yineledi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur